site.btaПознавайки себе си, човек отваря врати към другите хора, казва Диана Саватева


„Днешният търсещ човек не иска просто да разшири кръга, да пътува в тривиалния смисъл на думата. Той си задава все повече въпроси, отговорите на които са вътре в него и в същността на другите хора. Защото познавайки себе си, човек всъщност отваря врати към другите хора“. Това каза пред БТА поетесата Диана Саватева след представянето на книгата й „Капка, изпреварила дъжд“ в Националния дворец на културата (НДК).
Събитието бе част от програмата на Софийския международен панаир на книгата. „Срещите с читателите ми носят необходимата за всеки автор обратна информация. Разбира се, те са повече емоционални отколкото смислово съдържателни, но така или иначе, когато виждаш хора, които са на една и съща емоционална честота с теб, ти се чувстваш мотивиран да продължиш да правиш това, което правиш. Всъщност, всички пишещи знаем, че ние пишем, защото не можем да не го правим. Това е нещо което избликва от теб. Емоцията, която те води, е по-скоро подчинена на интуицията, отколкото на някакъв разум. Опитваш се този твой опит, опитът, който попиваш от животите на другите хора, през които минаваш, да го изразиш с образ, с метафора в много концентриран вид. Всичко това има смисъл, когато от другата страна на огледалото има човек който да го приеме“, коментира Диана Саватева.
Пред БТА тя разказа какви теми я вълнуват като поетеса. Според нея, още в Библията се съдържат всички въпроси, които биха развълнували човек. Въпреки това интерпретациите са безкрайни, посочва тя. „Ние нямаме нови теми, но имаме всеки един от нас, който има този вътрешен импулс, има какво ново да каже, има своя прочит на вечните теми“, каза Саватева. Тя допълни, че се интересува от темите за живота и неговата обратна страна, от ситуираността на човека във времето и същевременното бягство от него, от любовта и т.н.
„Капка, изпреварила дъжд“ е разделена на три части – „Непрогледна светлина“, „Плачеща райска ябълка“ и „Космическа прашинка“. Те са обединени от заключителна „Безкрайна поема“, която е започната още в предишната, втора книга на авторката.
По новата си стихосбирка тя започва да работи преди повече от четири години и половина, но други ангажименти отлагат издаването й. „Трябваше ми повече време, но съм благодарна за това истинско узряване, защото то ми даде възможност по-трезво да отсея нещата, които съм писала през тези години“, каза Саватева. Процесът по събирането на избраните стихотворения в книга започва през месец октомври 2021 г., последният щрих – нов финал на „Космическа прашинка“ – е завършен едва два месеца преди представянето на изданието в София.
Диана Саватева, която е действащ заместник-кмет по култура, туризъм и спорт в община Бургас, разказа и за мястото на морето в поезията и новата й книга. „Има един интересен феномен и аз го осъзнах много скоро, може би малко преди книгата да се появи в печатен вид. След като я прочетох за пореден път, преди да я изпратим печатницата, си казах: "в тази книга думата "море" много рядко се среща. А то всъщност плиска в почти всяка страница". Морето не е за всекидневна употреба. И в моята книга морето не е за всекидневна употреба - то се появява точно там, където трябва, но се усеща на много места“, посочи писателката.
На въпроса какво място заема поезията в ежедневието на съвременния българин Диана Саватева отговори, че то се увеличава в сравнение с предишни години. „Преди хората имаха повече време да четат. Имаха време да се усамотят с някоя дебела книга, да прекарат часове наред с това. Сега като че ли хората нямат време за дълги текстове. Аз уважавам изключително много авторите, които пишат дълги текстове, които пишат белетристика. Да напишеш един роман е огромно усилие и се опитвам да намеря време за това и мисля, че този труд наистина трябва да се уважава. Но смятам че в момента, в това забързано темпо, ако поднесем на читателя синтезирана информация - нашия опит и нашето усещане за света в кратка форма - имаме по-голям шанс да стигнем до него“, коментира авторката.
Диана Саватева е завършила Българска филология във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и магистърска програма „Право на ЕС“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работила е като журналист, народен представител и заместник-председател на комисията по културата и медиите в Народното събрание.
/ГГ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text