site.bta"Новият европейски баухаус" съчетава науката, технологиите, изкуствата и културата, заяви евродепутатът Цветелина Пенкова


"Новият европейски баухаус" съчетава науката, технологиите, изкуствата и културата - това заяви евродепутатът Цветелина Пенкова в свое видеобръщение към участниците в трансграничната дискусия на тема "Активно гражданско участие за по-зелени и устойчиви сектори", която се организира в Русе от Бюрата на Европейския парламент в София и в Букурещ.
Пенкова обясни, че основните принципи, които трябва да покрива всеки един проект по европейския баухаус, са устойчивост, естетика, приобщаване.
"В практически смисъл това са проекти, свързани с обновяване на съществуващи сгради и обществени пространства в духа на кръговата икономика и въглеродната неутралност, опазване на културното наследство, адаптиране и трансформиране на сгради, реставриране на градски или селски пространства - или всички онези идеи и предложения, които имаме, за да реализираме Зелената сделка", каза Пенкова.
Тя посочи, че в Европа доминира остарял сграден фонд - 85 процента от сградите в Европейския съюз са построени преди 2001 година и се отопляват основно на базата на изкопаеми горива.
"Сградите представляват 40 процента от крайната консумирана енергия и 36 процента от емисиите на парникови газове в Европейския съюз", каза Пенкова.
Тя припомни, че със своя резолюция от 14 септември т. г. Европейският парламент призовава Европейската комисия да направи предложение "Новият европейски баухаус" да бъде нова самостоятелна програма на Европейския съюз в следващия дългосрочен бюджет.
Ръководителят на Бюрото на Европейския парламент в София Теодор Стойчев каза, че "Новият европейски баухаус" е инициатива, която цели един нов почин в градското планиране, в строежа на сгради, във функционирането на градовете ни, за да могат да бъдат по-зелени, по-устойчиво развиващи се, по-малко консумиращи енергия, сами произвеждащи енергия и по-добре изглеждащи.
"Идеята е да имаме по-зелени като начин на отношение към околната среда градове", обясни Стойчев.
Юлия-Мирела Сербан - от главна дирекция "Регионална и селищна политика" в Европейската комисия, заяви, че "Новият европейски баухаус" е много важен, защото този проект носи надежда, носи културно измерение в помощ на европейския зелен фактор.
Дискусията в Русе се организира в рамките на кампанията "Заедно за ЕС" на Европейския парламент, която цели изграждането на паневропейска общност, насърчаваща гражданското общество да участва в демократичния процес.
/ИС/
news.modal.header
news.modal.text