site.btaКметът на Община Кюстендил Петър Паунов настоява за компенсиране на черешопроизводителите, заради затворения руски пазар
BOBSTH 08:52:01 01-07-2015
MM0852BO.001
Кюстендил - черешопроизводители - предложение
Кметът на Община Кюстендил Петър Паунов
настоява за компенсиране на черешопроизводителите,
заради затворения руски пазар
Кюстендил, 1 юли /Елица Иванова, БТА/
Кметът на Община Кюстендил Петър Паунов ще внесе предложение до заместник министър-председателя по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и до министъра на земеделието и храните Десислава Танева, за компенсиране на черешопроизводителите, заради затворения руски пазар. Това съобщиха от пресцентъра на Община Кюстендил.
В предложението се настоява Европейската комисия да изработи механизъм, по който да бъдат изчислени пропуснатите ползи от българските производители, във връзка с наложеното ембарго от Русия.
В момента себестойността на качествените череши е 0.60 - 1.30 лв./кг. Изкупната цена, продиктувана от свитото потребление на международните пазари, във връзка с наложеното от Руската федерация ембарго за внос на селскостопански и хранителни продукти, е между 0.60 и 1.30 лв/кг. Черешопроизводителите не могат да си възстановят инвестициите при сегашното ниво на субсидии и това създава изключително сериозни препятствия пред развитието на земеделието в региона.
Петър Паунов предлага държавата да предприеме спешни мерки за осигуряване на държавна финансова подкрепа, прилагана по схемите и мерките за директни плащания, която да бъде в размер на не по-малко от 50процента от себестойността на продукта. Повишаването на субсидията е стимул и гаранция за откриването и поддържането на трудова заетост в регионите с най-нисък доход на глава от населението. Паунов настоява предложението да бъде разгледано при гласуване на средствата от републиканския бюджет за следващия програмен период. Кметът на Кюстендил настоява и за извънредни спешни мерки за подпомагане на черешопроизводителите, за да бъдат намалени загубите, които те търпят, вследствие на наложената забрана за внос в Руската федерация. Той предлага компенсация в размер на 250 евро за тон.
Според Паунов предприемането на тази мерки е задължителна стъпка в подкрепа на земеделските производители и осигуряване на възможности за развитие на производството и преработвателната промишленост.
/ЕИ/
/ММ/
news.modal.header
news.modal.text