site.btaХеттрик за Мураками
AV 09:31:01 09-12-2021
AK0926AV.004
БТА - известни личности - Япония
Хеттрик за Мураками
София, 9 декември /Габриела Големанска от БТА/
За японския писател Харуки Мураками, спечелил си световна известност, числото две досега сякаш беше магическо. Героите му попадат в два паралелни свята, или са привлечени от две тайнствени жени едновременно, или живеят в свят, в който има две луни, или получават втори шанс за среща с жената, която е белязала миналото им. 2021 г. обаче беше годината, в която три сякаш стана щастливото число на писателя. Вярно, че тази година за пореден път името му се споменаваше във връзка с Нобеловата награда за литература и за пореден път той така и не я спечели. Но през 2021 г. Мураками успя да постигне своеобразен хеттрик с три необичайни неща - тениски, библиотека и филм.
На 23 ноември беше премиерата на книгата на писателя "Murakami T: The T- shirts I love" ("Мураками Т: Тениските, които обичам") на издателска къща Knopf. Книгата не е роман. Тя е по-скоро в стила на неговата творба "Професия писател", в която Мураками разказваше какво е да пишеш книги и която неговите фенове възприемат като Библията на всеки писател, и "За какво говоря, когато говоря за бягането", в която Мураками ни се представя в светлината на маратонец и споделяше какво се научава от тази спортна дисциплина. Тези две книги бяха повод за японския автор да сподели по-съкровени неща за себе си.
В най-новата си творба сега той разказва за малко известната му страст - колекциониране на тениски. Писателят има около 200 тениски, като колекцията започва да трупа още от 18-годишна възраст. В книгата той разказва историите зад всяка една от по-любимите му "парчета" от колекцията му от тениски. В интервю за сп. "Венити феър" по повод премиерата на новата си творба, Мураками признава, че толкова обича писането, че пише, дори когато няма нагласата да създаде фикция. Книгата за тениските е точно плод на тази негова любов към самото писане, което писателят практикува, както музикант всеки ден се упражнява да свири.
На 1 октомври в университета "Васеда" в Токио отвори врати библиотеката на Харуки Мураками. Официалното й име е Международен дом на литературата. Замислена е като място, на което ще се изучава японската литература и като литературно кафене. В частност библиотеката е посветена на Мураками. В нея има помещение, което е копие на кабинета на писателя, в което той пише творбите си. В библиотеката има 3000 издания на книгите на Мураками, преведени на 50 езика, огромна колекция от 20 000 плочи, които той е дарил на университета Васеда, ръкописи, записки, архив, други лични вещи.
Библиотеката се помещава в сграда в кампуса на университета Васеда, в който Мураками е учил драматургия. За да стане библиотека, сградата бе трансформирана от японския архитект Кенго Кума. Интериорът съчетава дърво и светли тонове. В библиотеката има и кафене наречено "Оранжевата котка". Името му говори за предпочитанията на писателя към този животински вид. Самото кафене пък е вдъхновено от първия бизнес на Мураками - кафене и джаз бар, наречено "Котката Питър" (Peter Cat), който писателят държи, докато не започва да пише на пълен работен ден.
В кафенето към новата библиотеката сега феновете на Мураками, могат да опитат неговите любими напитки. В музикално студио в библиотеката пък те могат да чуят на грамофон любимите парчета на писателя. В съседство има и галерия. Като цяло библиотеката е своеобразно отдаване на почит от страна на Мураками на неговата Алма матер. Замислена е като място, на което хората ще се потопят не само в света от книгите на Мураками, но и в истинския свят на писателя и ще поискат да опознаят по-задълбочено японската литература благодарение на нейния най-известен съвременен представител. За посещения на библиотеката трябва да се направи обаче резервация на сайта на университета "Васеда".
През юли един от хитовете на международния кинофестивал в Кан беше "Карай колата ми" на японския режисьор Рюсуке Хамагучи. Филмът е по едноименен разказ на Мураками от сборника "Мъже без жени". Лентата получи три награди на феста в Кан - за сценарий, на екуменическото жури и на филмовите критици. През ноември филмът беше избран да участва в битката за номинации за наградата "Оскар" за чуждоезичен филм. Преди броени дни продукцията бе отличена с голямата награда на дружеството на Нюйоркските филмови критици. Издания като "Ню Йорк таймс" и "Лос Анджелис таймс" наричат филма произведение на изкуството и шедьовър. Естествено, това се дължи на способността на виртуоза на японското кино Рюсуке Хамагучи да извлече от историята на Мураками най-доброто и да изгради от кратък разказ голям филм, но комплексните характери, тайнствеността на героите, недоизказаното, скритата болка, създаването на дълбока връзка между двама напълно непознати, които в началото на историята изглеждат коренно различни типажи - това все пак си е заслуга изцяло на Мураками. И естествено типичен приом за Мураками е да вкара в действие в разказа, по който е правен и филмът на Рюсуке Хамагучи, една странна, разчупваща шаблоните жена, оставаща загадка почти до края на историята.
Освен този троен успех, през изминалата година в много страни, сред които и България, бяха преиздадени някои от култовите романи на Мураками. Преди броени дни стана ясно, че издателската къща Delcourt пуска на пазара комикс, вдъхновен от девет разказа на Мураками и наречен "Седмият човек и други разкази". Творбата е илюстрирана от създателите на комикси Жан-Кристоф Девене и от Пе Ем Же Ел, от чийто талант бил силно впечатлен романистът. /Габриела Големанска/
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text