site.btaБлизо 80 на сто от абонатите на централно топлоснабдяване в Пловдив са с месечно дистанционно отчитане
BOBSTH 11:06:31 02-03-2016
MM1101BO.002
топлоснабдяване - Пловдив - коментари
Близо 80 на сто от абонатите на централно топлоснабдяване в Пловдив са с месечно дистанционно отчитане
Старосел, 2 март /Румяна Зашева, БТА/
С месечно дистанционно отчитане на потребената топлинна енергия са 79 на сто от абонатите на пловдивската "ЕВН България Топлофикация", съобщи на семинар за журналисти Робърт Дик - регионален мениджър на "ЕВН България". По думите му преминаването към такъв тип отчитане създава сигурност и удобство за клиентите, тъй като могат да получат веднага обратна връзка за консумацията си и да са сигурни, че фактурите им са издадени на тази основа.
Голямо предизвикателство за нас е поддръжката на топлопреносната инфраструктура, защото където и да започнем да копаем в Пловдив, се натъкваме на археологически находки, коментира Робърт Дик. Въпреки това, от дружеството са успели да подновят голяма част от мрежата - около 170 км за периода 2008-2015 г. В този период са обновени всичките над 1150 абонатни станции в града и вече се отчитат дистанционно, поставени са и нови топлопроводи с предварително изолирани тръби.
Всеки път копаем със свито сърце, в центъра на Пловдив е голяма вероятността да се натъкнем на артефакти и тогава изкопите стоят дълго, клиентите са недоволни, а дружеството плаща разноските по консервация на находката, отбеляза и Петър Костадинов от дружеството. Той даде за пример открита гробница от 4 в. зад голям хотел в центъра на града, която през есента на 2015 г. е изместена в Археологическия музей в Пловдив.
От дружеството са се съсредоточили в разработването на нови продукти и услуги за клиентите в Пловдив, коментира Ирина Стефанова, началник отдел в "ЕВН България". Сред тях е охлаждане на сгради през лятото чрез топлинна енергия от дружеството, посредством големи абсорбционни машини, както е в спортна зала "Колодрум" и хотел "Тримонциум". Друга услуга е термографско обследвания на сгради и имоти, което показва къде "изтича" енергията от тях и може да бъде полезно преди ремонтни дейности. От дружеството работят и по проект "iURBAN" - за изграждане на софтуер за енергиен мениджмънт, при който се следи потреблението и производството на топлинна и електрическа енергия в рамките на града.
/ММ/
news.modal.header
news.modal.text