site.btaПравата на хората с увреждания обсъдиха на кръгла маса в Шумен
BOBSTH 17:33:31 25-04-2016
RM1732BO.014
Шумен - хора с увреждания - кръгла маса
Правата на хората с увреждания обсъдиха на кръгла маса в Шумен
Шумен, 25 април /Станимир Савов, БТА/
Поставянето под запрещение винаги води до лишаване от всякакви граждански права, или "до гражданска смърт". Това каза заместник-министърът на правосъдието Вергиния Мичева-Русева на кръгла маса в Шумен. Форумът на тема "Новата концепция за дееспособността според Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания" бе организиран в хотел "Шумен" в областния град от депутата на ГЕРБ от региона Ралица Тодорова.
Заместник-министърът на правосъдието благодари на Тодорова за възможността днес да представи изготвените текстове по Закона за физическите лица и мерките за подкрепа и отбеляза, че това е първото публично обществено обсъждане на законопроекта.
По думите й промяната в законодателството се изисква на първо място, заради международен ангажимент, който е поет от България при подписването на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, която е ратифицирана и влиза в сила през 2012г.
Сегашният закон за лицата и семействата, приет в края на 40-те години на миналия век, урежда статута и дееспособността на хората, които са с психични увреждания или с интелектуални затруднения. В такива случаи те биват поставяни под запрещение, което води до лишаването им от всякакви граждански права, припомни Мичева. По думите й това вероятно е било естествено и необходимо в 50-те години на миналия век, когато малко хора са били поставяни под запрещение, когато предимно са гледани от своите семейства. "Тогава е нямало сделки и обществени отношения, в които е следвало да влизат хората с интелектуални затруднения, но с развитие на обществото ни се оказа, че поставянето под запрещение вече не е правилен модел, който трябва да следваме", заяви заместник-министърът.
Конвенцията на ООН изисква равнопоставеност на всички хора пред закона, независимо дали имат или нямат увреждания и още - създаването на механизми, които да подкрепят хората с психични увреждания или с интелектуални затруднения.
На кръглата маса бе съобщено още, че новият закон предвижда създаването на подобни механизми, които да подкрепят хората с увреждания, според нуждата им. Сред тях са всеки човек с увреждания да се следи от група, в която е ангажиран съответният кмет, социални работници и други институции. Ще се делегират права и на съда, който на всеки две години ще изисква доклад за състоянието на съответния човек с увреждания, ще се следят неговите действия и предприетите мерки за неговата подкрепа. Новият закон предвижда още и режим за хората в кома, за което ще отговаря представител на съда.
/РУМ/
news.modal.header
news.modal.text