site.btaМестната власт в Димово подкрепи идеята за изграждане на "Музей на открито в Антична Рациария"
BOBSTH 06:45:01 29-04-2016
AM1413BO.004 06:45
Димово - музей на открито в Антична Рациария
Местната власт в Димово подкрепи
идеята за изграждане на "Музей на
открито в Антична Рациария"
Димово, 29 април /Ирена Данаилова,БТА/
Общинският съвет на Димово даде подкрепата си за проекта за изграждане на музей при античния град Рациария, в който се предлага нова визия за превръщането на Антична Рациария в привлекателно място за туристите. В него са предвидени и мерки за защита на древния римски град от набезите на иманяри.
Общинските съветници гласуваха единодушно проектът с работно заглавие "Музей на открито край с. Арчар" да бъде обявен за приоритетен за Общината.
Решено беше и да се започне процедура за промяна на предназначението на земята, където се предлага да бъде изграден музеят, като от горски фонд тя бъде актувана като общинска, след което да се направи подробен устройствен план - план за застрояване.
Кметът на Димово Лозан Лозанов пък беше упълномощен да кандидатства за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за реализация на проекта по линия на Трансгранично сътрудничество "България - Сърбия".
Към момента трансграничните програми са единствените, отворени за кандидатстване и затова вниманието е насочено специално към програмата България - Сърбия, обясни кметът на Димово Лозан Лозанов. Той е убеден, че както програмите за трансгранично сътрудничество, така и Дунавската стратегия, предлагат възможности идеята за изграждане на музей в античния град Рациария да се реализира.
Общинските съветници бяха запознати и подкрепиха идеята на проф. Румен Иванов, ръководител на екипа, разработил проекта "Музей на открито в Рациария".
Музейният комплекс се предвижда да е разположен на около 5 дка и ще се намира в северозападната част на с. Арчар, на 40-50 метра от два пътя - София - Димово - Арчар - Видин и Лом - Арчар - Видин. Така музеят ще бъде лесно достъпен за туристите, разказа проф. Иванов. Той обясни, че визията на проектния екип е освен експозиционна площ, в комплекса да бъде обособено и помещение, където да се прожектират научно-популярни филми, както и да има място за предлагане на информационни материали и сувенири.
Арх. Здравец Хайтов допълни, че идеята предполага създаването на място, което да бъде културно средище - част от политиката на Община Димово за популяризиране на античния римски град, от което полза ще има най-вече самата община.
Проф. Иванов коментира, че в момента намиращата се на запад от с. Арчар местност Калето е място, което може да се използва единствено за снимане на някой западен научно-фантастичен филм. Той напомни, че вече няколко години наред екип археолози от НАИМ при БАН и РИМ - Видин прави проучвания в района на Рациария, но изрази притеснение, че е възможно археолозите да се откажат от бъдещи проучвания заради недостиг на средства за извършване на необходимите спасителни археологически разкопки в античния град.
"Затова нека с трансграничния проект да се построи този комплекс и по този начин да се съхрани поне това, което е останало", призова ръководителят на проектния екип.
Оля Миланова, археолог в РИМ - Видин, обясни, че вече няколко години се работи по идеята за изграждане на музей при Рациария, и около нея са се обединили много специалисти, хора, родени в този край.
Проф. Иванов отбеляза, че проектната идея е плод на работата на инициативен комитет, поставил си за цел да бъде спрян погромът на Рациария".
От инициативния комитет разказаха, че вече са осъществени първи контакти със сръбската Община Княжевац и допълниха, че едно бъдещо партньорство за реализирането на проекта за музей на Рациария е нещо, което Община Димово трябва да инициира.
/АМ/
news.modal.header
news.modal.text