site.btaИзложбата "Българските чехи" ще обиколи Чехия
BOBSTH 18:25:01 19-05-2016
NZ1824BO.019
Прага - БТА - изложба - представяне
Изложбата "Българските чехи" ще обиколи Чехия
Прага, 19 май /Десимира Миткова, БТА/
Документалната експозиция "Българските чехи", освен в Прага, ще бъде представена и в редица други градове в Чехия, съобщи Галина Тодорова, директор на Българския културен институт в Чехия.
Изложбата беше открита по време на Дванайсетата световна среща на българските медии в Прага. Тя е съвместен проект на БТА и Държавна агенция "Архиви" и се осъществява с подкрепата на "Пощенска банка".
"Българските чехи" е жест на благодарност към държавата, която оказва изключително съдействие във възстановяването и укрепването на България след Освобождението, разказват организаторите.
Съдържа 27 табла, всяко от които показва - чрез снимки и документи - портрет на някои от най-известните "български чехи". Част от представените личности са познати сред българското общество - почти на всеки са известни имената на първия министър на просвещението, историка Константин Иречек, основателя на първото Рисувално училище - бъдещата Художествена академия - Иван Мърквичка, композитора Иван Цибулка или пивоваря Франц Милде. Но популярността на повечето от "българските чехи" не съответства на значимостта на техния принос - имената им са известни само на малък брой хора с познания в определена област и тема, а ролята им в развитието на страната ни е голяма.
Малцина са тези, които знаят, че повечето емблематични места и сгради в София и други български градове са построени от чехи. Братята Прошек - предприемачи, строители, инженери - проектират Орлов и Лъвов мост, Софийската централна гара, Варненското пристанище. Техен е първият градоустройствен план на столицата. Началото на българската археология е положено от двама братя чехи - Карел и Херман Шкорпил. Те са основатели и на музейното дело в България. Антон Шоурек е името на човека, дал началото на обучението по математика и физика; неговата съпруга Франтишка Сенлерова-Шоурекова е педагог и основател на първата Областна девическа гимназия в Пловдив през 1881 г.
Сред представените в изложбата знакови личности са основоположникът на българската ентомология и естествознание академик Иван Буреш, големият майстор на баталната живопис Ярослав Вешин, Вацлав Стрибърни, чешки агроном и ботаник; пионер на съвременното овощарство и пчеларство, неговият син Лудвиг Вацлав Стрибърни, военен лекар и автор на учебници по медицина, основателят на българската печатна графика Йозеф Питер, най-успешният директор на Народния театър след Освобождението Йозеф Шмаха и много други.
Включените в изложбата оригинални архивни материали и репродукции се съхраняват в Централния държавен архив и неговите регионални офиси в София, Пловдив, Варна, Сливен, Шумен и Благоевград, Научния архив на БАН, Националната художествена галерия и частни колекции. Съставител на експозицията е Иво Хаджимишев.
Дванайсетата световна среща на българските медии се осъществява с подкрепата на "ЧЕЗ България", "Виваком", "Софарма", "Аурубис България"./НЗ/
news.modal.header
news.modal.text