site.btaВяра Церовска: Протегнатата ръка е най-важното, което трябва да запомним от земетресението в Перник

BOBSTH 08:10:01 22-05-2016
IS1549BO.003 08:10
Перник - земетресение - кмет - интервю

Вяра Церовска: Протегнатата ръка е най-важното,
което трябва да запомним
от земетресението в Перник


Перник, 22 май /Елка Робева, БТА/
Четири години след земетресението на 22 май 2012 г. в община Перник са постъпили от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет /МКВПМС/ 26 500 000 лв., което е 55 на сто от исканите средства. Това заяви в интервю за БТА кметът на Перник д-р Вяра Церовска.
Парите са използвани за неотложни аварийно-възстановителни работи, подпомагане рехабилитацията на пострадалия сграден фонд на гражданите, на общински постройки, както и за заплащане на оценители и конструктори. Най-голям е размерът на предоставените средства през 2013 г. - 15 190 000 лв., когато са внесени проектите за конструктивно укрепване на най-тежко пострадалите сгради. Само една възрастна жена все още живее във фургон, защото е предпочела да остане там.
Продължава да бъде неизползваема сградата на Професионалната гимназия по облекло и туризъм на ул."Радомир". Има много идеи за бъдещето й, но решение ще бъде взето след обществено обсъждане, подчерта Церовска. Сега МКВПМС отпуска средства на граждани, спечелили съдебни дела, а също така и на някои тежко пострадали сгради общинска собственост. Все още се чака финансиране за читалищата в селата Кралев дол, Кладница, Батановци, Рударци и пернишкия квартал "Бела вода", спортната база в с. Дивотино, физкултурния салон на Шесто СОУ и "Общински пазари" - Перник, които са в лошо състояние.
Многофамилните жилищни сгради, строени по индустриален способ - едропанелно жилищно строителство, пакетно повдигани плочи, едроплощен кофраж, пълзящ кофраж и разновидностите им на територията на община Перник са в сравнително добро експлоатационно състояние. Идеята за приемане на програма за рехабилитация на жилищния фонд, препоръчана от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, не е осъществена поради факта, че за това се изисква освен технически и огромен финансов ресурс, с който община Перник не разполага.
Почти 60 сгради кандидатстват по Националната програма за енергийна ефективност. За 40 от тях до този момент вече е направено енергийно и техническо обследване. В докладите на експертите от препоръчаните задължителни мерки в резултат на експлоатацията на жилищните сгради има предписани такива и от претърпяното земетресение през май 2012 г., каза още Церовска.
Това беше едно изпитание за перничани, невероятно по своя размер, определи пернишкият кмет. По думите й всеки жител на общината пази страх и спомен от 22 май и се връща към тази дата, въпреки че като цяло ситуацията е надживяна. Протегнатата ръка е най-важното, което трябва да запомним от това земетресение, смята д-р Церовска. Според нея частично останалият страх е отстъпил място на желанието за живот, което винаги побеждава.

Следва цялото интервю:

Въпрос: Г-жо Церовска, каква е равносметката четири години след земетресението в Перник? Има ли все още хора във фургони, или живеещи извън домовете си?
Отговор: Четири години след земетресението можем да направим извода, че основните проблеми са решени. Граждани, на които им е отказана възстановителна помощ от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет /МКВПМС/, водят дела в Административен съд - Перник. Има решения на този съд, които следва да бъдат изпълнени от МКВПМС. Все още на ул. "Витоша" 34 се живее във фургон. Обитава го възрастна жена, която е предпочела да остане в него.Направен е проект за укрепване на жилището, който е изпратен за финансиране.
Въпрос: Какъв е размерът на средствата, отпуснати от държавата за покриване на щетите от земетресението към днешна дата?
Отговор: От Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет са поискани около 47 500 000 лв. Отпуснати са приблизително 26 500 000 лв., което е 55 процента от заявената сума. Тези средства са за неотложни аварийно-възстановителни работи, подпомагане за рехабилитиране на пострадалия сграден фонд на гражданите на община Перник, на сгради общинска собственост, както и за заплащане на оценители и конструктори, изготвили количествено-стойностни сметки и конструктивни проекти.
През 2012 г. са отпуснати 7 220 000 лв., през 2013 г. - 15 190 000 лв., което е най-голямата сума, дадена на Перник. Това е така, защото тогава постъпиха проектите за конструктивно укрепване на най-тежко пострадалите сгради на територията на общината. През 2014г. са отпуснати около 3 млн. лв., миналата година - 76 000 лв., през 2016 г. - 388 290 лв.
Въпрос: Има ли безвъзвратно загубени обекти?
Отговор: Все още неизползваема е сградата на Професионалната гимназия по облекло и туризъм, намираща се на ул."Радомир". Има много идеи за бъдещето й, но решение ще бъде взето след обществено обсъждане. Предлага се да бъде превърната в музей, да се разруши и да се направи голяма спортна площадка, или църква, или бизнес център. Сградата е в абсолютния център на града, логистично е свързана с административните учреждения, но ще пристъпим към действие едва, след като се види нагласата на перничани и бъдат чути всички мнения.
Въпрос: По данни на администрацията от 2012 г. земетресението е засегнало над 60 на сто от сградния фонд в общината. И в момента МКВПМС отпуска средства за отстраняване на щетите от трусовете на обществени сгради. Кои са те и ще има ли общината последващи претенции за други обекти?
Отговор: В момента МКВПМС отпуска средства на граждани, спечелили съдебни дела, а също така и на някои тежко пострадали сгради общинска собственост. Все още се чака финансиране за читалищата в селата Кралев дол, Кладница, Батановци, Рударци и пернишкия квартал "Бела вода", спортната база в с. Дивотино, физкултурния салон на Шесто СОУ и "Общински пазари" - Перник, които са в лошо състояние.
Въпрос: Сградите в Перник издържаха теста на времето, съхранявайки на 22 май човешкия живот. От Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране тогава препоръчаха независимо че панелните блокове например са в добро състояние, да бъде направен анализ на всяка сграда, като се инспектират най-натоварените дюбели в конструкциите. Упражнената там интервенция не би променила интериора на апартаментите и не би нанесла сериозни поражения на мебелировката, според проектантите. Те препоръчаха още приемане на програма за рехабилитация на жилищния фонд. Работи ли се в тази посока?
Отговор: Многофамилните жилищни сгради, строени по индустриален способ - едропанелно жилищно строителство, пакетно повдигани плочи, едроплощен кофраж, пълзящ кофраж и разновидностите им на територията на община Перник са в сравнително добро експлоатационно състояние. Идеята за приемане на програма за рехабилитация на жилищния фонд, препоръчана от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране не е осъществена поради факта,че затова се изисква освен технически и огромен финансов ресурс, с който община Перник не разполага.
С реализацията на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, приета с ПМС 18 от 2 февруари 2015 г., на територията на община Перник близо 60 сгради са кандидатствали и са подали заявления за интерес и финансова помощ. За 40 от тях до този момент вече е направено освен енергийно и техническо обследване. В докладите на експертите от препоръчаните задължителни мерки в резултат на експлоатацията на жилищните сгради има предписани такива и от претърпяното земетресение през май 2012 г.
Задължително предписаните мерки в резултат на обследванията ще бъдат изпълнени, доколкото е възможно в рамките на последно утвърдените референтни стойности за строително-монтажни работи, приети с ПМС 23 от 5 февруари 2016 г.за въвеждане на енергоефективни мерки и съответно за нанесените щети и нарушения върху конструктивното състояние на сградите.
Въпрос: Има ли според Вас промяна у хората след голямото изпитание, което преди 4 години Господ им изпрати? Станаха ли перничани по-добри и по-благодарни - какви са Вашите наблюдения и като лекар?
Отговор: По време на земетресението бях директор на болницата. Имаше много силни ситуации в самата нощ. Когато всички напуснаха болницата, две акушерки се върнаха, за да вземат бебетата и настанихме новородените в къщичката на шофьорите на Бърза помощ. Това беше единственото място на първия етаж, което можахме да затоплим и да се грижим за бебетата. Тези две акушерки по мое предложение бяха обявени за почетни граждани на Перник. Дворът на болницата се изпълни със страшно много хора, някои с дребни проблеми - от нарязвания,удряния, пристигаха в спешния кабинет. Други просто уплашени идваха в двора на болницата.
Така или иначе екипът беше този, който си стоеше на мястото и въпреки многото последвали трусове оказваше помощ на хората. По време на втория трус бях в отделението по хемодиализа заедно с главната сестра и водопроводчик, за да спрем водата, която буквално бликаше от прекъснатите тръби и изпълваше и отделението за диализа, ДКЦ-то и отиваше към Спешния център. Това няма как да бъде забравено.
Всеки трябва да знае, че в една такава ситуация най-важно е да помогнем на този до себе си. Няма такава сила, която да окаже веднага помощ на всички. Личната ни мобилизация може да спаси и нас, и този до нас. Протегнатата ръка е най-важното, което трябва да запомним от това земетресение.
Въпрос: Споделяте ли твърдението на Вашия предшественик Росица Янакиева,че след 22 май 2012 г. Перник никога няма да бъде същият?
Отговор: Всички го мислим, но човек е роден, за да успява, да се бори, да преодолява житейските препятствия. Това беше едно изпитание за перничани, невероятно по своя размер. Всеки пази страх и спомен от 22 май и се връща към тази дата, въпреки че като цяло ситуацията е надживяна. Хубаво е,че никой не загина. Страхът до известна степен остана, но желанието за живот е това, което винаги побеждава.


/ИС/

news.modal.header

news.modal.text

Към 03:08 на 23.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация