site.btaКакво послание изпратиха Япония и Австралия със сключването на "историческия" си отбранителен договор
AV 11:49:01 10-01-2022
PA1143AV.002
Япония - Австралия - договор - отбрана
Какво послание изпратиха Япония и Австралия
със сключването на "историческия" си
отбранителен договор
София, 10 януари /Владимир Сахатчиев от БТА/
Япония и Австралия сключиха отбранителен договор, определен от лидерите на двете страни като "исторически". Какво представлява той и какви послания изпращат те с него на останалите големи играчи в региона?
Непосредствено в първите дни на новата година, в Индийско-тихоокеанския регион се случи събитие, което придаде нова динамика на отношенията в сферата на сигурността в него и веднага породи интерес за възможните му измерения върху баланса на силите там.
На 6 януари премиерите на двете страни Фумио Кишида и Скот Морисън сключиха Споразумение за реципрочен достъп (Reciprocal Access Agreement), засилващ военното сътрудничество между двете страни. Това стана на подготвяна отдавна двустранна лидерска среща, състояла се във видеоконферентен формат.
"Договорът е потвърждение за ангажимента на двете нации да работят съвместно в отговор на общите предизвикателства за стратегическата сигурност, които срещаме, и да допринасят за един сигурен и стабилен Индийско-тихоокеански регион", заяви Морисън, цитиран от Франс прес. "Този исторически договор ще осигури за пръв път ясна рамка за засилена оперативна съвместимост и сътрудничество между нашите две сили."
Партньорството отразява "общите ни ценности, нашия ангажимент в полза на демокрацията и човешките права и общите ни интереси в един свободен, открит и устойчив Индийско-тихоокеански регион", добави той.
Договорът предвижда засилване на военното сътрудничество, което ще се изразява в повече общи военни учения и улесняване на разполагането на войски на двете държави (например чрез взаимно използване на военните бази на другата страна), общи тренировки за ликвидиране на последиците от природни бедствия, както и облекчаване на логистиката за подобни учения, отбелязват световните медии.
Кишида от своя страна също нарече споразумението "историческо" и го определи като "инструмент, който ще издигне сътрудничеството между двете страни на ново равнище".
Експертите са единодушни, че сключването на договора трябва да бъде разглеждано в контекста на напрежението в Индийско-тихоокеанския регион между САЩ и Китай. Япония и Австралия са ключови американски съюзници там.
Според анализатора Али Уайн от "Евразия груп" договорът може да увеличи способностите на Токио и Канбера да участват в съвместни военни учения в Япония заедно с Щатите.
"С този договор се урежда начинът, по който ще се развива сътрудничеството между Япония и Австралия в областта на отбраната", каза той пред Франс прес. "Китай вероятно ще представя документа като поредното доказателство, че развитите индустриални демокрации се опитват да задушат възраждането му като голяма сила, макар самият Китай доста да допринесе за отчуждаването на тези страни."
Помолен да коментира сключването на договора, говорителят на китайското външно министерство Ван Вънбин заяви на редовен брифинг, че "Тихият океан е достатъчно голям за общото развитие на всички страни в региона".
"Междудържавното сътрудничество би трябвало да съдейства за засилване на взаимното разбирателство и доверие между страните от региона, а не да бъде насочено срещу интересите на някоя трета страна и да служи за подкопаването им", каза той.
Японската агенция Киодо съобщи, че Япония ще се стреми да сключи подобен пакт и с Франция и Великобритания, с които Токио също има засилено военно сътрудничество "с оглед на все по-голямата настъпателност на Китай". Допреди да сключи договора за военно партньорство с Австралия, Япония имаше такъв само със САЩ, отбелязва "Файненшъл таймс".
Разходите за отбрана на Япония от десетилетие плавно се покачват, а в периода 2022 - 2023 г. се очаква да достигнат рекордно равнище.
Министерството на отбраната в Токио уточни, че регионалната среда на сигурност се влошава с "безпрецедентна скорост", и изтъкна като предизвикателства в тази връзка Китай и Северна Корея, отбелязва "Ал Джазира".
Уайн, анализаторът от "Евразия груп", заяви, че сключването на японско-австралийския отбранителен пакт става и в духа на регионалното обединение КУАД (от английски QUAD - Четиристранен диалог за сигурност, включващ Индия, Япония, Австралия и САЩ), което след срещата си на върха през септември получи нов импулс за съществуването си.
Също през септември САЩ, Великобритания и Австралия обявиха, че са сключили споразумение за стратегическо партньорство в сферата на сигурността - станало известно като АУКУС (AUKUS)- по силата на което Канбера ще придобие ядрени подводници, използващи американска технология.
Че новият отбранителен пакт между Япония и Австралия изпраща силно послание към Китай, смята и Малкълм Дейвис, експерт от мозъчния тръст Австралийски институт за стратегическа политика.
"По-важно е стратегическото послание на споразумението към региона - а то е, че Япония и Австралия работят в още по-тясно взаимодействие, за да гарантират, че Индийско-тихоокеанският регион ще остане свободен и отворен и занапред", каза той пред американската телевизия Си Ен Би Си.
Дейвис отбеляза, че всичко това става на фона на доста по-настъпателна по думите му политика на Китай в Източно-и Южнокитайско море, където Пекин и Токио имат териториални спорове, но и на фона на голямото напрежение около Тайван.
Всички тези горещи точки са част от проблемите в т.нар. Индийско-тихоокеански регион.
Различните страни и правителства използват различни определения за географските граници на този регион, но най-общо става дума за пространството между Индийския и Тихия океан, свързвани чрез Малакския проток, намиращ се в сърцето на Югоизточна Азия.
Понятието придоби геополитическа значимост в хода на съперничеството между САЩ и Китай за военнополитическо и военноикономическо надмощие в тази обширна зона от земното кълбо, отбелязва Си Ен Би Си.
Дали напрежението там ще нараства и през новата година, предстои да видим, но опитът от изминалата, а и от последните години показва, че регионът се очерта трайно като точка на геополитическо противоставяне.
/ПА/
news.modal.header
news.modal.text