site.btaБългария и Румъния трябва да са заедно заявиха евродепутати от двете държави
BOBSTH 15:21:01 20-10-2017
RM1519BO.019
Русе - форум - международен
България и Румъния трябва да са заедно заявиха евродепутати от двете държави
Русе, 20 октомври /Мартин Пенев, БТА/
България и Румъния трябва да са заедно. Това заявиха евродепутати от двете държави по време на българо-румънския трансграничен форум "10 години членство в ЕС: бъдещи перспективи", който се състоя днес в "Канев център" на Русенския университет.
Според румънския евродепутат Виктор Бощинару Румъния и България имат задължението да бъдат заедно, за да могат да се координират. Това е предопределено и от историческа, и от географска гледна точка. Двете държави ще имат по-големи успехи, ако преговарят заедно с Брюксел.
Той коментира преди началото на форума, че най-важната задача е колкото се може по-скоро България и Румъния да станат част от Шенгенското пространство.
Румънският евродепутат Мария Грапини заяви, че са нужни еднакви правила за всички страни от ЕС. По думите й България и Румъния трябва да бъдат все по-близки, защото съседите са много важни. Двете страни имат общи приоритети, сред които е и Дунавската стратегия.
По думите на евродепутата Георги Пирински за в бъдеще двете държави трябва да се съсредоточат върху три важни неща. Първото е т. нар. "свързаност" - възможно най-бързо инфраструктурата и контактите чрез широколентов интернет да наситят районите, така че те да се изравнят с тези в другите страни-членки на ЕС. Второто са неравенствата, което е огромно предизвикателство, а на трето място е т. нар. "дигитализация или новото информационно общуване".
Според Пирински тези три приоритета изискват много сериозно мобилизиране. Има достатъчно хора и ресурси, които позволяват да се справим с тях. Въпросът е да се обединим и да работим в една посока, допълни той.
Евродепутатът Андрей Новаков заяви, че членството на България и Румъния в Европейския съюз е заслуга на двата народа. По думите му, когато разберем, че не сме втора ръка хора в ЕС, тогава ще можем да разгърнем и да покажем нашия потенциал.
По време на форума стана ясно, че и двете държави са на печалба от членството си в Европейския съюз, като дават по-малко, отколкото получават. Посочено бе също, че стокообменът между двете страни е нараснал четири пъти в периода 2005-2016 година. След 2007 г. около милион българи и 3,5 млн. румънци са емигрирали в други европейски държави, а 26 000 български и 45 000 румънски студенти учат в европейски университети.
/РУМ/
news.modal.header
news.modal.text