site.bta"Зелената инфлация" на ресурсите за енергиен преход може да осуети климатичните цели на Германия, сочи анализ
ZB 19:29:31 12-01-2022
ES1926ZB.017
Германия - суровини - енергиен преход - "зелена инфлация"
"Зелената инфлация" на ресурсите за енергиен преход
може да осуети климатичните цели на Германия,
сочи анализ
Берлин, 12 януари /БТА/
Бързото поскъпване на суровините, необходими за изграждане на енергийна инфраструктура без изкопаеми горива, може да стане основен проблем за германския енергиен преход. Това посочват консултанти от Германският икономически институт (IW) в анализ за Баварската асоциация на промишлеността (vbw), съобщават от специализираната журналистическа организация "Клийн енерджи уайър" (Clean Energy Wire - CLEW).
Ресурсите, необходими за производството на батерии за автомобили, вятърни турбини, соларни панели и други продукти, необходими за енергийния преход, стават все по-скъпи на международните пазари, а доминиращата позиция на малък брой доставчици оставя клиентите уязвими от ефекта от търговските бариери, сочи анализът на консултантите.
Следователно, компаниите може да изпитат затруднения да гарантират стабилни доставки на жизненоважни суровини като мед, кобалт, литий или платина. Това означава, че германското правителство, както и Европейския съюз, трябва да подкрепят бизнеса и да помогнат за подсигуряването на достъпа до суровини, твърдят от промишлената асоциация.
Нарастващото търсене на тези суровини на фона на глобалния стремеж за декарбонизиране на енергийните системи, може да доведе до "зелена инфлация" (наричана още "грийнфлация" - greenflation), казва Ручир Шарма, главен стратег в американската инвестиционна банка "Морган Стенли" (Morgan Stanley) пред медийната група Ер Ен Де.
Това би задействало възходяща ценова спирала с потенциално сериозни последици върху плановете за действие в областта на климата по света през следващите години. Цените на лития, ключов елемент за автомобилните батерии, например, се повишиха с 240 процента миналата година. По-строгите стандарти за веригата на доставки и добив биха могли допълнително да задълбочат проблема, добавя Шарма.
Рудолф Хикел, изследовател от университета в Бремен, казва пред Ер Ен Де, че "грийнфлацията" може да създаде и сериозни политически проблеми, тъй като повишаването на цените на енергийните пазари и новото национално ценообразуване на въглерода вече са натоварили много потребители през 2021 година.
"Силно съм разтревожен, че в крайна сметка ще ни липсва приемането, от което се нуждаем - и че това може да доведе целия проект до провал", казва Хикел.
Осигуряването на суровини за инфраструктура за чиста енергия беше проблем, до голяма степен пренебрегван в ранните етапи на енергийния преход на Германия. Той обаче вече бързо навлиза във фокуса на вниманието на много компании, тъй като навсякъде по света се увеличават производствените планове за инсталации за възобновяема енергия, електрически автомобили, мрежи за водород и производството му, припомнят от "Клийн енерджи уайър".
Стратегиите за доставка на ресурси трябва да вземат предвид затегнатите правила за веригите за доставки в Германия и ЕС, както и по-строгите правила за финансиране на нови проекти в контекста на прехода към устойчиво финансиране. Много наблюдатели се надяват, че проблемът може да бъде облекчен от значително подобрената система за рециклиране на ключовите суровини, по-доброто прилагане на принципите на кръговата икономика, технологичните подобрения и нови източници за необходимите суровини. /Илиян Цвейн/
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text