site.btaДрехи и маски от водорасли създава дизайнерката Катрин Торвалдсдотир
Вълшебната природа на Исландия и вековните традиции на страната вдъхновяват исландката Катрин Торвалдсдотир да експериментира с различни видове водорасли, създавайки от тях дрехи и сценични маски.
Артист, майстор на кукли и сценични костюми с над 40-годишен опит, тя се връща в родината си след години работа в Испания. При разходка по морския бряг за първи път открива водораслите – разноцветни, изхвърлени на брега, излъскани от вълните, като източник на вдъхновение и започва да експериментира с обработката им, комбинирайки опита си като сценограф и майстор на кукли с този материал. В хода на опитите си успява да направи водораслите меки и гъвкави, здрави като кожа. За работата с този материал е необходимо майсторство и специфични умения, посочи Торвалдсдотир на Фестивала на Новия европейски Баухаус в Брюксел.
Първо създава кукли и сценични маски, комбинирайки водорасли с текстил и папие маше, разкривайки различните свойства на отделните видове водорасли, както и влиянието на районите и условията, при които те са били събрани. С десетилетия експериментира с водораслите като основа за текстил, разработвайки метод за обработката им. Повратен момент в работата й става молбата на театралния директор Джон Райт да създаде цяла сценография от водорасли, разказва Торвалдсдотир, допълвайки, че не винаги работата й е била посрещана с ентусиазъм.
Чрез уникална патентована формула при обработката се запазват текстурата и оригиналния вид на водораслите, правейки ги подходящи за работа като материал за дизайни или творчески проекти.
В Исландия водораслите с векове са използвани за храна и отопление, но постепенно старите традиции биват забравени и връзката с тях - забравена. Сега хранителни вещества на водораслите се преоткрива, посочва тя, допълвайки че работи заедно с морски биолог и химик по изучаването на свойствата на макроводораслите. Мисията ми е знанията за океаните като източник най-голямата екосистема на Земята да бъдат предадени на следващото поколение, както и да бъде запазено културното наследство, казва исландката.
Същевременно, по думите й, при преработката на водораслите се извличат материали, които могат да допринесат за производството на устойчива пластмаса. Важно е големите и малки компании да работят заедно, за да проправят пътя за нов начин на мислене, подчертава исландската дизайнерка.
***
Новият европейски Баухаус е инициатива на Европейската комисия, обявена в рамките на Европейската зелена сделка от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в речта й за Състоянието на съюза през 2020 година. Инициативата има за цел обвързване на творчество и технологии за създаване на среда за живот на хората по нов начин, който да отговаря на принципите на зеления преход, като се следват три основни принципа: устойчивост - търсене на хармония с околната среда, нулево замърсяване на природата и кръгова икономика; приобщаване - осигуряване на достъп и включване на всички членове на обществото; естетика - търсене не само на функционалност, но и на стил, като се почерпи вдъхновение от изкуството и културата. Фестивалът на Новия европейски Баухаус тази година се провежда от 9 до 13 април в Юбелпарк и в залите на Музея за изкуства и история в Брюксел. Програмата предвижда десетки интерактивни сесии, демонстрации и дискусии с дизайнери и архитекти, концерти.
БТА е медиен партньор на събитието.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text