site.btaВ какво се превръщат елхите
ZB 11:12:01 20-01-2022
LM1109ZB.006
гори - елхи - рециклиране - залесяване
В какво
се превръщат
елхите
София, 20 януари /Росица Илиева, БТА/
След големите надежди около елхата по време на светлите празници, през януари тъжната истина вече "покарва" от кофите за боклук, макар че има място за старите коледни дръвчета.
Те могат да са много други неща, но в никакъв случай - ненужен отпадък. От Столичния инспекторат например призоваха да не изхвърляме старите естествени елхи в кофите за битови отпадъци, защото на територията на общината вече седма година действа организация за разделното им събиране.
Необходимо е гражданите само да ги поставят до сивите метални контейнери за битови отпадъци. От там те се събират и транспортират до Инсталацията за биологично третиране в Хан Богров, където след преработването им се получава компост, който се използва за наторяване в паркове и градини.
В крайградските райони на София, в с. Челопечене и с. Яна, във "Връбница" има обособени места за изхвърляне на зелени отпадъци, където целогодишно могат да се оставят листа, треви, клони, храсти, включително и старите естествени елхи, които да бъдат превърнати в компост, вместо захвърлени и похабени.
Чуждестранният опит показва, че елхите без живи корени също така биха могли да бъдат осмислени и като храна. Агенция Франс Пренс съобщи за поне 650 дръвчета, с които в началото на януари пируваше стадо кози във ферма край Лондон. Съседите там дават по 12 евро на асоциацията, която управлява фермата, за да отиде и да вземе елхата им, а за още шест евро получават и "благодарствено писмо" от името на козите. За тях самите игличките са ароматно лакомство, но и обезпаразитяващо средство. Те консумират всички части на старите коледни дръвчета без стъблото, като най-младите пристигнали елхи стават за деликатес на козите във фермата, а големите - на дървени греди за пътеките в местен парк.
По аналогия с главните герои на писателя Ричард Матисън във "В какво се превръщат мечтите" и едноименния филм, реж. Винсент Уорд, елхите биха могли да бъдат спасени от своя хипотетичен дендроложки ад - бунището. Дали чрез реинкарнация, както е в сюжета на романа, или с помощта на качествено ново осъзнаване, подобно на Крис и Ани от екранната версия, очевидно има живот след коледно-новогодишните тържества и за старите елхи.
Съществува живот и след празниците
В Казанлък, съвсем в духа на пандемичното време, тази година превърнаха коледните елхи в жест на признателност към лекарите. Дръвчетата, които по идея на кмета Галина Стоянова украсяваха всички отделения в здравните заведения в града, са извозени за засаждане в зеленото пространство до блок 24 в ж.к."Изток", а мястото е наречено Гора на казанлъшките медици, съобщиха от пресцентъра на общината. Гражданите, които искат да се присъединят към инициативата, също бяха поканени да вкоренят елхите си там.
Залесяването е устойчив модел на поведение, който се налага в последните години не само поради етични, но и поради екологични съображения. Независимо от политическите и обществени функции на организациите или личностите, заети с подобни инициативи, примерите постоянно се увеличават - "Новата гора на София", Гората.бг, Рая Убенова, която купи земя и засади гора. Конкретно във връзка с елхите историята помни, че, с цел да се ограничи изсичането на иглолистните дървесни видове по коледните празници, на 9 януари, през 2005 година в Южния парк в София представители на медиите, държавните институции и неправителствените организации засаждат над 400 елхи в рамките на националния екологичен проект "Коледна гора", иницииран от фондация "Мисия за защита на околната среда и водите" под патронажа на тогавашния министър-председател Симеон Сакскобургготски.
Да хванеш гората
На същата дата, 9 януари, но тази година в Ямбол, въпросът в какво се превръщат неактуалните естествени елхи беше решен на практика, като Общинското предприятие "Паркове и зони за отдих и спорт" и местната фирма "Градински център" организираха залесяване в подножието на лесопарка на хълм "Боровец" в града. Освен екологичен, акцията има за цел и декоративен принос за града, както и възпитателен и социален ефект, казаха от озеленителната служба към общината.
Сходна е и тактиката в Бургас - от общинския пресцентър съобщиха, че в парка "Езеро" ще бъдат засадени 160 елхи, които красяха града през декември м.г. с амбицията да израсне нова гора от иглолистни дървета. От общината апелират всички, които са използвали в коледната си украса живо дръвче и не са решили какво да правят с него, да се включат в инициативата в петък, 21 януари, от 13:00 часа.
Днес, 20 януари, от единствения засега Коледен парк в страната, който се намира в столичния квартал Павлово, организират поредното събиране на елхи. Карина Гичева от екипа на "Коледна елхичка" сподели с БТА, че вече пет години се грижат за растенията извън коледно-новогодишния сезон и намират все повече съмишленици. Мисията им е да променят факта, че огромно мнозинство дръвчета се отстранява небрежно след празника.
Хубаво ли е, питат от koledna-elhichka.com, една елха, която расте 10 години, за да достигне размер за Коледа между 1,5 м и два метра, да бъде отсечена и използвана за украса в рамките на един месец, след което животът й да приключи? Според тях тези действия вредят не само на индивидуалните дръвчета, но и на българските гори като цяло, затова предлагат възможности за вземане на елха под наем за празниците, обратното й прибиране за отглеждане в Коледния парк, както и предоставяне на същата елха за празнуване на следващата Коледа. Цените варират от 22,90 лв до над 200 лева в зависимост от услугите, размерите и вида на растенията. Няма такса за отглеждането им през годината и има 15 процента отстъпка от наема за следващата Коледа, ако елхата бъде върната в парка със собствен транспорт.
На място дърветата се отглеждат по иновативна технология, така че да развиват здрава коренова система, а някои получават табелка с името на семейството/фирмата, при които са гостували, в случай, че хората пожелаят (не е задължително) да ги поканят отново. В Коледния парк се приемат да летуват и елхи, закупени от другаде, стига да са в добро състояние.
Алтернативното предложение на Столичния инспекторат е елхите с корени да бъдат засаждани в междублоковите пространства и кварталните градинки след съгласуване с районния еколог, в парковете подходящо място се намира след съгласуване с Дирекция "Зелена система" към Столичната община.
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text