site.btaПостигането на устойчиво и ефективно управление на водите е възможно с интегриран подход, съобразен с климатичнатa реалност, каза зам.-министър Ренета Колева
Постигането на устойчиво и ефективно управление на водите, наред с намаляването на засушаването и недостига на вода, е възможно само с прилагането на интегриран подход, съобразен с новата климатична реалност на европейско и световно ниво. Този подход трябва да бъде съобразен с националните специфики на всяка държава. Това заяви заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева по време на международната конференция „Интелигентно потребление на водни ресурси и Синя дипломация“, организирана в София от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) в партньорство с „Веолия България“.
Колева отбеляза два европейски документа относно оценката на климатични риск и неговото управление, защита на хората и просперитет. По думите ѝ и в двата документа се посочва нарастващия натиск върху водния ресурс и необходимостта от проактивни действия и управление на рисковете, произтичащи от измененията на климата. България споделя тези опасения, тъй като е разположена в уязвим към климатичните изменения регион и нарастваща честота на екстремни явления като суши и наводнения, коментира заместник-министърът. Особено чувствителни са въпросите, свързани с водоснабдяването за питейни цели, земеделски нужди, както и осигуряване на възможности за използване на вода от алтернативни източници за икономическия сектор и водните екосистеми, отбеляза Колева.
В отговор на тези предизвикателства страната ни полага усилия да отрази въздействието на измененията на климата и да предвиди мерки за адаптация и смекчаване в интелигентното управление на водите на национално ниво, вкл. управление на комплексите от значими язовири, плановете за управление на речните басейни, плановете за управление на риска от наводнение и др., увери зам.-министърът. Ключово за постигане на целите е осигуряване на адекватно финансиране на водния сектор не само за укрепване на усилията за постигане на устойчивост на водите, но и за гарантиране на прилагането на съществуващото и предстоящото сериозно европейско законодателство, включително директивата за питейни води, директивата за пречистване на отпадъчните води и директивата за приоритетните вещества, обясни Колева. Необходимо е да се осигурят достатъчно средства от европейски фондове, за да се подпомогнат държавите членки при изпълнението и ефективното прилагане на изискванията по отношение на развитие на инфраструктурата, методическа подкрепа и предоставяне на допълнителен експерт капацитет, каза също тя.
Днешното събитие бе открито от председателя на Управителния съвет на АИКБ Васил Велев, който отбеляза, че недостигът на водни ресурси, който се увеличава предвид климатичните промени, има потенциал за принудителна миграция от над 1 милиард души.
Все повече осъзнаваме цената на водата в световен план, има държави, които се борят за достъп до качествена и безопасна вода, каза Пиетро Франческо Де Лото, президент на Консултативната комисия за индустриални промени на ЕИСК. Според него не се вижда пълна мотивация у държавите да работят за подобряване на начина по който използваме водата. Европа може и да е много напред в това отношение, но все още не сме постигнали целите си, смята той. Водата има отношение към всички действия на живота на Земята, напомни експертът.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text