site.btaВ Спасителния център за диви животни вече се излюпиха първите ловни соколи, каза Христина Клисурова от „Зелени Балкани“
Сезонът на бебетата настъпи в Спасителния център за диви животни към сдружение „Зелени Балкани“. Вече има първи излюпени ловни соколи, а яйцата от този вид са около 30 броя. Това разказа за БТА д-р Христина Клисурова от Спасителния център. Вече са се излюпили и забулени сови, както и над 15 зеленоглави патета.
В Спасителния център за диви животни са в очакване за излюпването на всяка една малка птица. Очаква се до месец да се появи и малък брадат лешояд, както царски орли. Има и три яйца при кукумявките и две яйца при белошипите ветрушки.
Това са бебета, които са на двойки възрастни, за които Спасителният център полага грижи в рамките на дейностите по различни проекти за възстановяване на вида или подпомагане на неговата популация. Грижата за белошипите ветрушки например е по проект "Живот за белошипата ветрушка" на програма LIFE на Европейския съюз. Преди дни специалистите от центъра разказаха, че през април белошипите ветрушки сформират своите семейства, заемат гнездилките и женските снасят яйцата. Най-често мъжката птица избира къде да е ,,семейното огнище“ и настойчиво приканва там дамата на сърцето си, казаха от Спасителния център.
За ловния сокол и белошипата ветрушка мога да твърдя, че благодарение на нашите усилия тези видове вече се завърнаха в природата на България след десетилетия отсъствие, заяви Клисурова. Част от двойките възрастни, които са в центъра, се използват и за приемни родители, отбеляза тя.
Нашата дейност е експертна и ние имаме подготовка в отглеждането, помощта и освобождаването на животни в дивата природа, каза Клисурова и подчерта, че догодина Спасителният център ще отбележи 30 години от създаването си.
Освен да полагат грижи за птиците, природозащитниците организират и различни събития, за да приобщават хората към каузата си. Клисурова посочи, че е важен контактът с местното население. Всяка година правим фестивал на ловния сокол в Малко Кадиево до Стара Загора. Това е мястото, където има разположени волиери, в които се настаняват младите соколи за адаптация към очакваното освобождаване в дивата природа, обясни Клисурова. Тя добави, че в Спасителния център идват като доброволци студенти от Тракийския университет и ученици от гимназията по ветеринарна медицина в Стара Загора. Те преминават през обучения за млади природолюбители и се включват активно във всекидневните дейности в центъра.
По думите на Клисурова работата е изключително отговорна. Освен за бъдещите поколения, в Центъра се грижат и за пострадали животни. В клиниката на центъра към момента има около 15 животни, каза експертът. Природозащитниците вече са събудили костенурките от зимен сън чрез специална методика – киснене във вана с топла вода няколко поредни дни. Освен тях има и таралежи.
Наскоро природозащитниците освободиха бели щъркели, след като са презимували в Спасителния център за диви животни.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text