site.btaСонджите в Средиземно море са заплаха за морските обитатели, предупредиха от "Грийнпийс" Гърция
ZB 13:29:01 15-12-2021
ML1325ZB.016
Гърция - сондажи - екология
Сонджите в Средиземно море са заплаха за морските обитатели, предупредиха от "Грийнпийс" Гърция
Атина, 15 декември /БТА/
Организацията "Грийнпийс" поднови призивите си срещу сонджите за нефт и природен газ в Югозападна Гърция, предупреждавайки за непоносимите последствия за китовете и делфините в Средиземно море, предаде Асошиейтед прес.
Костис Гриманис от "Грийнийс" Гърция заяви, че проектът трябва да бъде спрян, преди "да започне да унищожава Средиземно море".
Призивът идва в момент, в който организацията за защита на околната среда публикува изследване за популацията на морските бозайници в райони, които ще бъдат засегнати от плановете за сондажи.
Проведено през лятото проучване е засякло 35 застрашени китове и няколко делфина на дълбочина от 4200 метра.
Според "Грийнпийс" китовете и делфините ще бъдат заплашени от оглушителните взривове, с които се правят проучвания на морското дъно.
Управляващите в Гърция твърдят, че ще бъдат спазени всички екологични предписания.
През 2019 г. Гърция предостави права за експлоатация на два сектора от морското дъно южно и югоизточно от остров Крит на консорциум от енергийните компании Тотал енерджи (Total Energie) и Ексон Мобайл (Exxon Mobil) с гръцката Хеленик Петролиум (Hellenic Petroleum). Екозащитници протестираха срещу решението, отбелязвайки че има риск от разливи при сондажи на голяма дълбочина. Проучването на конкретните райони не е започнало още и не е ясно кога ще стане това, въпреки че концесията предвижда това да се случи през зимата, за да не засегне периода на кърмене на китоподобните, съобщава АП.
Според Гриманис реализирането на проекта означава "излагане на застрашени животински видове и важни екосистеми на невъобразим шум и замърсяване вследствие на взривете и сондажната дейност на голяма дълбочина.
"И за какво е всичко това? За да продължи да се гори нефт и природен газ - един от най-мръсните и скъпи енергийни източници, когато климатичната криза изисква от нас бързо да се отървем от тях", посочва още представителят на "Грийнпийс".
Гърция се надява да увеличи приходите и да придобие по-голяма енергийна сигурност чрез експлоатиране на залежите си на природен газ и нефт. Въпросът със сондажите влошава още повече отношенията със съседна Турция. която претендира за голяма част от богатствата на Източното Средиземноморие. /Елена Дражева/
/МЛ/
news.modal.header
news.modal.text