site.btaОБНОВЕНА Каквo казаха естонските политици след предварителните резултати от евровота
В полунощ Националната избирателна комисия на Естония публикува предварителни резултати от изборите за Европейски парламент. Гласуването в страната приключи в 20:00 часа на 9 юни, а изборната седмица започна още от 3 юни. В следващия състав на Eвропарламента от Естония ще влязат седем евродепутати.
Ето какви са и първите коментари на политиците след обявяването на предварителните резултати от вота:
Урмас Рейнсалу, председател на партията "Отечество", която спечели изборите за Европейски парламент, заяви в интервю за обществената телевизия ETV, че резултатите от изборите показват, че проблемите на естонската политика са важни и в контекста на европейските избори. Според него двата мандата в европарламента укрепват позицията на партията като опозиционна партия, която се противопоставя на политиката на премиера Кая Калас.
"Победата винаги е по-добро усещане от загубата. Но е ясно, че това е голямото доверие на естонския народ", каза Рейнсалу.
"Смятам, че посланието, че Родината безусловно защитава европейската сигурност, икономическия растеж, както и естонския народ в естонската политика, беше чуто", заяви той. Рейнсалу добави, че тези избори са и оценка на политиките, водени от партиите в Естония.
След резултатите от изборите за Европейски парламент и загубата на един мандат на Партията на реформите министър-председателят Кая Калас заяви, че правителството няма да падне при този изборен резултат.
Партията на министър-председателя се нареди на трето място по брой гласове след опозиционната "Отечество" и Социалдемократическата партия, която е част от управляващата коалиция.
"Това бяха трудни избори за нас, защото ние говорихме за европейските въпроси, но ако носим отговорност за правителството, е ясно, че тази обратна връзка ни беше дадена и по време на тези избори. Едва-едва, но все пак", каза Калас пред съпартийците си.
"Може би хората дори не знаеха, че това са избори за Европейски парламент, а правителството на Кая Калас няма да падне с този изборен резултат. В тази връзка тези избиратели вероятно трябва да са разстроени", добави тя.
Председателят на Партията на центъра Михаил Кьолварт заяви в предизборната програма на ЕTV, че в партията тепърва ще се обсъжда дали той или Яна Тум ще отидат да работят в Европейския парламент, тъй като изборният резултат е резултат от съвместната работа на кандидатите в листата.
"Амбицията винаги е по-голяма. Но смятам, че като се има предвид сегашната ни ситуация, това беше нормален резултат", каза Кьолварт.
Марина Калюранд, социалдемократката, която получи най-много гласове на изборите за Европейски парламент oт Естония, заяви, че този път е получила по-малко гласове в сравнение с предишните европейски избори, тъй като кандидатите от избирателната листа на партията са били по-силни като цяло и затова са получили повече гласове. Според Свен Миксер, който също получи мандат, социалистите са направили силна кампания с по-малко пари.
"Аз съм много доволна. Наистина съм благодарнa за всеки глас, но преди всичко за това, че хората излязоха да гласуват", каза Калюранд.
През 2019 г. Калюранд получи 65 549 гласа, а този път - 45 633 гласа. Свен Миксер обаче е увеличил броя на гласовете си. Ако през 2019 г. той получи 2886 гласа, то този път те са 9991.
"Мисля, че всички кандидати на социалдемократите бяха изключително силни - в кампания, общувайки директно с избирателите", каза той.
На изборите за Европейски парламент заместник-председателят на Естонската консервативна народна партия Яак Мадисон, който увеличи своя брой гласове с 10 000 в сравнение с предишните избори, заяви, че броят на гласовете му показва, че голяма част от естонците искат да видят партията както в Европейския парламент, така и в правителството.
"Мисля, че в продължение на пет години бях единственият, който последователно даваше обратна връзка и отчети за това какво прави Европейският парламент, каква е нашата работа, какви са нашите цели, какви са нашите позиции. В крайна сметка смятам, че тези повече от 10 000 гласа, които дойдоха, са благодарение на това", каза Мадисън.
На въпроса дали такъв силен резултат не го кара да се замисли дали да не се кандидатира за председател на партията в бъдеще, Мадисън отговори: "В крайна сметка най-важното е как да служим на естонската страна възможно най-добре, а е очевидно, че много голяма част от естонския народ иска да види национална консервативна партия, която да бъде представена както в Европейския парламент, така и вероятно да ръководи естонското правителство. Така че времето ще покаже."
/НС/
news.modal.header
news.modal.text