site.btaФинансирането на климатичния преход е приоритет в годината на КОП29
Финансирането на климатичния преход трябва да бъде приоритет през 2024 г., каза в лекция в Баку изпълнителният секретар на Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата Саймън Стийл. Той посети столицата на Азербайджан, която ще е домакин на 29-ото издание на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (КОП29), съобщиха от организацията. Това стана възможно след политически компромис, постигнат по време на КОП28 в Дубай (30 ноември-12 декември 2023 г.) и с подкрепата на България. Кандидатурата на София като част от групата на източноевропейските страни като член на ЕС бе блокирана от Русия и Беларус.
През 2024 г. трябва да работим колективно, за да развием глобалната финансова система с ясен план как да осъществим смислено климатичния преход, каза Стийл. Речта му бе излъчвана на живо онлайн.
Ясно е, че за да постигнем този преход, са нужни пари, много пари, 2,4 трилиона щатски долара, ако не и повече, каза Стийл. Това е годишната сума, нужна според оценките на Експертната група на високо равнище по финансиране за климата, за инвестиции във възобновяема енергия, за адаптация и за други дейности, свързани с климата в развиващите се страни с изключение на Китай, поясни той. Независимо дали става дума за съкращаване на вредните емисии или за изграждане на устойчивост към климатичните промени, вече е повече от ясно, че финансите са решаващ фактор в световната борба за опазване на климата. Без повече финансиране успехите, постигнати до и през 2023 г. в тази борба, бързо ще се превърнат в поредните празни обещания. Нуждаем се от порой, а не от струйки, пари за климата, подчерта Стийл. Той настоява страните по Конвенцията за изменение на климата да постигнат съгласие по Нова колективна количествена цел за финансиране на климата. Страните трябва да имат увереност, че ще могат бързо да получават достъп до достатъчна подкрепа на усилията си, подчерта Стийл. Той изтъкна, че средствата за финансиране на климата не бива тихомълъком да бъдат заделяни от бюджетите за помощ. Климатичното финансиране трябва да бъде проектирано така, че да се използва, да стимулира и защитава помощите за развитие, като същевременно осигурява конкретно изпълнение на действията в областта на климата, категоричен бе Стийл.
Сред другите задачи в навечерието на КОП29 Стийл подчерта нуждата от постигане на напредък в оценката на инвестиционния риск, в разпределението на Специални права на тираж на Международния валутен фонд, на иновативни източници на финансиране и креативни механизми за преодоляване на непосилното дългово бреме.
2024-а е годината, в която банките за развитие трябва да покажат с конкретни действия централната си роля в глобалната борба за опазване на климата и решимостта си да постигнат значителни резултати, смята Стийл. Той каза, че е нужно тези финансови институции да направят смели крачки към трансформирането във финансови иновации, които ще удвоят и дори утроят колективния си финансов капацитет по 2030 г., особено по отношение на грантови схеми и концесионно финансиране. Според Стийл е нужно банките за развитие да работят с частния сектор и да удвоят и утроят мобилизирането на частен капитал.
Глобалното затопляне сега е с 1,1 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха, след най-горещата година в историята на измерванията според повечето оценки, припомни Стийл. През следващите две години ще е нужно олимпийско усилие, за да сме подготвени за постигане на целите за 2030 г. и 2050 г. Действията ни през следващите две години до голяма степен ще покажат какво можем да избегнем от очакваните разрушителни действия на климатичните промени през идните две десетилетия. Олимпийското мото "по-бързо, по-високо, по-силно" трябва да бъде общата ни климатична мантра, каза Саймън Стийл.
КОП29 е предвидено да се проведе в Баку от 11 до 24 ноември 2024 г.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text