site.btaТрадициите водят гости в Разлог
Традициите водят гости в Разлог, а заедно с местата за отдих и чистия въздух, градът и околните населени места извоюваха мястото си сред предпочитаните туристически дестинации, разказа за БТА директорът на Исторически музей – Разлог д-р Христина Манова.
Историческият музей в града предизвиква интерес сред на гостите на Разлог, а от културния институт отчитат ежедневен интерес от посетители от цялата страна и от чужбина. Това, което ги привлича, е възможността да се потопят във възрожденската атмосфера, която посреща посетителите още от входа на сградата на музея, разказа д-р Манова.
Засиленият интерес към културния обект, в който се съхранява историята на Разложкия край, но и духа, който и до днес носят местните хора, става причина в града да бъде открит нов музеен обект, посветен именно на традициите, ревностно пазени от жителите на Разлог.
В края на октомври официално бе открит „Музей на разложкия чауш“, но пътят до реализиране на този проект започва преди месеци, разказа директорът на Исторически музей – Разлог. През лятото на тази година община Разлог финансира ремонт на една от най-старите къщи в града – Патокова къща, наречена на Костадин Патоков, който в миналото е бил кмет на Разлог и общински съветник.
Къщата има дългогодишна история като музеен обект – през 80-те години на миналия век в нея е била подредена музейна експозиция, свързана с тогавашния период и политическите нагласи. Впоследствие е ползвана за детски център. Днес отново отваря вратите си за посетители след ремонт като част от сградния фонд на Исторически музей – Разлог, разказа д-р Христина Манова.
Все повече туристи, които идват в Разлог заради спокойствието, което предлага градът и околните села, обръщат внимание на местните традиции. Именно това е сред причините Патокова къща да бъде реставрирана и в нея да бъде подредена музейна експозиция.
Празниците, които местните хора ревностно пазят и честват, продължават да привличат все по-вече туристи, сподели д-р Манова. Според нея повишеният туристически поток се наблюдава през последните няколко години, когато и се възобновяват и честват в по-голяма степен българските празници. Атрактивността на местните традиции е точно това, което привлича българския посетител.
Много важно за него е да дойде, да види старите традиции, да опита домашната храна, да се докосне до гостоприемството на местните хора. Директорът на историческия музей в града разказа, че във всички музейните обекти се стараят посетителите да бъдат все по-близо до реалистичната картина и да могат да участват в събитията по интерпретиране на традициите.
Патоковата къща е точно този музей, в който се помещават традициите в Разлог от Бъдни вечер до Георгьовден. Тук са представени емблематичните празници, запазили своята първобитност и автентичност. В този музей посетителят ще има възможност да се облече като разложки чауш, ще може да преобрази в традиционно облекло, ушито за целите на музейния комплекс. Целта на музея е туристите да могат дори да се разходят по града с носия и празнични одежди, за да се почувстват като част от традицията.
Традиционният кукерски фестивал в Разлог, наречен Старчевата, е „короната“ в празничната програма на местните хора, затова и заема значителна част от постоянната експозиция в новия музея, разказа д-р Христина Манова.
Тази традиция се развива, а празникът привлича все повече посетители от различни краища на страната. Интерес не липсва и от страна на чуждестранните посетители. Старчевата събира всички махали, които са седем на брой, хората се обличат празнично и преминават през центъра на града, като по този начин се прогонват злите духове и се посреща Нова година.
В пъстрото шествие участват конкретни персонажи, сред които първият ерген и мома, а звънът на чановете, които „дрънкат“ чаушите (кукерите), облечени в красиви кожи, с характерните конусовидни „шапки“, оглася всяка година на 1 януари целия град.
Според директорът на музея в Разлог хората все повече обръщат внимание на миналото, до корените, и искат да се докоснат от тези традиции, които са се съхранили във времето. Туристите „бягат“ от ежедневието и се потопяват в историята на възрожденското място, каквото е град Разлог, допълни директорът на музея.
Съчетанието от минерални извори, чист въздух и близостта до планината води все повече туристи в този край, посочи д-р Христина Манова. Това показва, че Разлог е жив град и туристически център, какъвто искаме да бъде, допълни тя.
/АП/
news.modal.header
news.modal.text