site.btaРосица Байрактарски: Всяко пламъче, запалено за науката и културата, всяка научена думичка на български език е победа
Честит празник, будители и събудени! Всяко пламъче, запалено за науката и културата, всяка научена думичка на български език е победа, посочи във Фейсбук групата на Българското неделно училище (БНУ) „Аз Буки Веди” в германския град Кьолн неговият директор Росица Байрактарски по случай Деня на народните будители.
„Припомняме си имена и делата на народните будители, и това, че много от тях са живели извън пределите на България, това, че много от тях са посветили живота си на духовната „светлина” и „пробуждането”, и така с добрия пример пред нас можем за в бъдеще да намираме сили и вдъхновение да творим добро в нашето дело, да търсим решения на наболели проблеми! Бъдете будни за бъдното и пробуждайте и Вие около себе си! Радвам се, че можем да градим заедно тук в Кьолн – всеки един е будител посвоему! Честит празник на народните будители”, написа тя.
Байрактарски честити и 15-годишнината на Българско неделно училище „Паисий Хилендарски“ в Атина и добави:
„Благодарим за идеята да привлекат още три училища за отпразнуването на този ден и отбелязването на 200-годишнината на „Рибния буквар” с това съвместно видео! Благодаря на Влади за заснемането, без него нямаше да стане! Благодаря и на Неделчо за идеята и поканата за участие! Приятно гледане“, посочи тя и сподели съвместния видео проект на ученици от четири неделни училища в чужбина, чрез който те отбелязаха двеста години от написването и публикуването на „Буквар с различни поучения“, известен като „Рибен буквар“, на Петър Берон.
Както БТА писа, в проекта взеха участие възпитаници на Първа българска гимназия в Париж, Българско неделно училище (БНУ) „Аз Буки Веди“ в Кьолн, Българско неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Истанбул и Българско неделно училище „Паисий Хилендарски“ в Атина. Проектът е инициатива на атинското училище и е посветен на 15-ата годишнина от създаването му. Видео продуктът представя текстове от книгата, илюстриращи различните раздели на първия учебник за светско образование в България.
Реализацията на проекта е дело на актьора Неделчо Неделчев и на Божидар Стоянов – видео и монтаж. Участват учениците Любов-Ерато Младенович, Ангел Антонопулос, Йоанна Енева, Димитрис Пенис, Ивон Чушкова, Ивони Дичева, Венелин Чушков от БНУ „Паисий Хилендарски” в Атина, Мартин Тодоров, Теодора Ангелова, Мария Ангелова от БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Истанбул, Мая Корел, Люба Коаниар-Раковска, Александър Милед, Александър Костадинов, Калоян Тодоров от Първа българска гимназия в Париж, Калоян Истатков, Йошуа Трампнау, София Лалова, Сияна Василева от БНУ „Аз Буки Веди“ в Кьолн.
С видео проекта може да се запознаете тук:
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text