site.btaДецата от училище „Родолюбие“ в Рабат посрещнаха Дядо Коледа с български песни


Коледни подаръци зарадваха децата в Българското неделно училище „Родолюбие“ към Посолството на България в Мароко. Ученици и техните родители отбелязаха с празненство наближаващите коледни и новогодишни празници.
Облечени в български носии, възпитаниците на училището пресъздадоха сцени с коледни обичаи, рецитираха стихове и пяха коледни песни под ръководство на директорката Анна Радева.
„Специално за празника пресъздадохме Бъдни вечер и традициите, свързани с него. Правихме сурвачки, както тази, така и предни години. За повод като този имаме купени народни носии, в библиотеката пък сме подредили детски книги на български език", каза Радева за рубриката БГ Свят на БТА.
Присъстващите бяха приветствани от посланика на България в Мароко Пламен Цолов, който припомни древния произход на българските коледни ритуали, съчетани с традициите на християнското православие, пише в страницата си във Фейсбук дипломатическото ни представителство в мароканската столица.
Той отбеляза значимостта на българското единение в страната ни и навсякъде по света, където има български общности. От името на екипа на посолството посланикът поздрави присъстващите, като им пожела весели празници, здраве, щастие и успехи през 2023 година.
"Училището съществува от 1986 г., обучението се извършва два пъти седмично – сряда и събота. В четвъртък и петък се организира и онлайн обучение. В определени случаи часовете продължава и по пет дни в седмицата, с помощта на друг преподавател, ситуиран в Казабланка, където се намира филиалът на „Родолюбие“. Обучават се деца от смесени бракове, а броят им варира, но обикновено са между 20 и 25", подчерта директорът на учебното заведение и допълни, че учениците ѝ са изключително ентусиазирани и устремени в изучаването на български език.
Помещенията, където децата учат се намират в сградата на посолството на България в Рабат, а тези на филиала в Казабланка – в търговско представителство в най-големия марокански град.
„Желанието на родителите децата им да изучават български език, както и традициите на страната ни е огромно. Посещават часовете, независимо от факта, че повечето от тях живеят на голямо разстояние от училището“, подчерта Радева. По думите ѝ учебният процес се случва с взаимните усилия и желание от страна на посолство, родители и деца.
/ЮХ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text