site.btaМеждународен форум за преподаване на български език в многоезична среда се състоя в Атина
Международен форум под надслов „Мисията учител по български език в многоезична среда. Предели на (не)възможното“ се състоя в Атина от 29 до 31 март 2024 г. Това съобщи в своя сайт Посолството на България в Атина. Събитието беше организирано по инициатива на лектора по български език и литература в Атинския национален и Каподистриев университет ас. Генчо Банев като част от проекта „GraecoΒulgarica – Български културен калейдоскоп през гръцки поглед“ в рамките на националната програма „Неразказаните истории на българите“ на Министерството на образованието и науката. Домакин на събитието бе неделно училище (НУ) „Васил Левски“ към Културен център „Иван Селимински“ – Гръцко-българска асоциация за култура.
При откриването на форума бе прочетен поздравителен адрес към участниците от името на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков. Приветствия отправиха директорът на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в Министерство на образованието и науката г-жа Ваня Балчева, ръководителят на Департамента по руска филология и славистика в Атинския университет проф. Татяна Борисова, представители на Българското посолство в Атина, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, национално издателство „Аз-Буки“ и на домакините от Културен център „Иван Селимински“.
Срещата даде възможност на университетски преподаватели, лектори по българистика, представители на български организации и неделни училища в над 20 държави да обменят виждания и опит в дискусии по различни теми, свързани с преподаването на българския език и възможностите, които дава знанието му за професионалната реализация на младите хора. Повече от 30 панелисти участваха с презентации и доклади, като част от тях се включиха във форума дистанционно.
Със специален интерес бяха посрещнати откритите уроци пред ученици от неделните училища в Атина, представени от проф. Антоанета Алипиева, д-р Мая Падешка и студенти от Атина, Белград и Неапол в НУ „Васил Левски“, от д-р Радостина Стоянова и д-р Григор Григоров в НУ „Св. св. Кирил и Методий“, доц. Димитър Камбуров в НУ „Паисий Хилендарски“ и д-р Йорданка Велкова в НУ ,,АБВ Учебна академия“.
Програмата на форума бе съпътствана от културни събития – литературна вечер, посветена на Валери Петров, и постановка на „Римска баня“ от Станислав Стратиев, представена от Атинска театрална учителска група.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text