site.btaТрадиционни великденски игри бяха представени в Етнографската стая „Народна къща“ в село Табаки в Украйна


Детски великденски игри на предците ни бяха пресъздадени в Етнографската стая „Народна къща“ в село Табаки, Украйна, под ръководството на Прасковия Цоева. Събитието бе посветено на традиционните български детски занимания, характерни за празничния период около Великден. Това съобщиха организаторите чрез публикация на официалната Фейсбук страница на музея.
По време на срещата участниците се запознаха с обичаите, предавани от поколение на поколение, и сами се включиха в различни игри с топка и боядисани яйца. „Децата дори забравиха за телефоните, когато започнаха да търкалят топката – великденските игри на прадедите ни са все още живи и носят радост и на днешните поколения“, споделиха от екипа на Етнографската стая.
Както бе съобщено по-рано, Центърът за култура и отдих в Табаки представи календар с инициативи за месец април. Сред тях бяха пресъздаването на българския обред Лазаруване на 12 април и Кумичкване на 13 април, които също се проведоха в Етнографската стая „Народна къща“.
Освен това в селото са планирани и други тематични събития, посветени на Деня на детската книга, Световния ден на авиацията, както и възпоменание по повод 39 години от трагедията в Чернобилската атомна електроцентрала. В края на месеца жителите на селото ще могат да гледат театрално представление на колектива „Диамант“.
Както БТА писа, в село Табаки беше представен сборник с български народни песни под заглавие „Песен се лее, Табаки живее“. Това е второто издание в рамките на поредицата „Културното наследство на Болградския регион“, създадена с цел съхранение и популяризиране на местното културно богатство.
Сборникът съдържа 31 народни песни, събрани от жители на селото, които са запазили автентичните мелодии и текстове. Включени са и изпълнения на младите фолклорни колективи „Табашко коледарче“ и „Лазарки“. На първите страници на изданието са поместени значими дати от историята на селото, а към всяка песен е добавена информация за нейния източник, името на информатора и негова снимка.
Най-старото в Болградската община българско село Табаки е основано от преселници през 1812 г., недалеч от мястото, където девет години по-късно е поставено началото на Болград. В годината на създаването му в Табаки е имало 75 къщи и 601 души население, сочат исторически сведения.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина