site.btaВярващите християни в Хамбург посрещнаха Великден в православния храм „Св. св. Кирил и Методий“


Литургия за Възкресение Христово отслужи в полунощ на Великден енорийският свещеник Яков Щурм в православния храм „Св.св. Кирил и Методий“ в Хамбург, Германия. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА филологът, поет и журналист Христина Въчева, която живее в Хамбург, Германия.
Църковното събитие се случи с благословението на Западно - и Средноевропейския митрополит Антоний.
„В Страстната седмица Божият храм се оказа тесен за многото българи, дошли да съпреживеят болките и страстите на нашия Спасител, да споделят най-радостното събитие в историята на човечеството – Възкресението“, коментира Въчева.
Богослужението на Пасхалната полунощница започна на Велика събота в 23:30 часа. След обичайното начало „Слава тебе Боже наш, слава тебе“ певците пяха канона „Волную морскою“, разказа сънародничката ни.
Тя припомни, че канона „Волную морскою“ описва състоянието на човечеството, когато част от него – старозаветните праведници, честват победата на Спасителя над смъртта и ада, а другата – апостолите и учениците на Христос са все още в дълбока скръб.
С наближаването на полунощ всички светлини в храма бяха изгасени, свещеник Яков излезе със запалена свещ, частица от Благодатния огън и възгласи: „Дойдете, приемете светлина от Незалязващата светлина и прославете Христос! Възкръснал от мъртвите!“ – описа обстановката Христина Въчева.
Тя добави, че всички присъстващи са си взели от свещения огън и със запалени свещи в ръце излезли от православния храм, „като за среща с Господа, подобно на жените мироносци и апостолите, отишли на Неговия гроб“.
По думите на Въчева „в ролята на ангела, възвестил на жените мироносци Възкресението на Спасителя“, отец Щурм пръв подел тропара на Възкресение: „Христос възкръсна от мъртвите, като със смърт смъртта потъпка и на тия, които са в гробовете, живот дарува“.
След това присъстващите обиколили три пъти храма за здраве и човешко щастие, което „ни напомни за Шествието на Исус Христос от подземията на ада в превисоките небеса, заедно с избавените от Него души, чийто път е открит от Неговия Кръст и Възкресение“.
Тържественият звън на камбаните в православния храм и гласът на отец Яков възвестили великденския поздрав „Христос Воскресе“.
„Тъмните одежди на свещеника бяха заменени с бели пасхални, които символизираха триумфа на Христос над греха и смъртта“, обясни Христина Въчева и добави, че отворените врати на храма са символизирали Христос, който отворил райските врати.
„И с пеене на Канона на празника вярващите миряни влязоха в храма за светата литургия. С прочита на Евангелието, отец Яков Щурм ни въведе в пастирското слово за Христовата победа и значението на Велика събота, че божието царство е достъпно за всички хора чрез вярата на възкръсналия Спасител“, коментира сънародничката ни от Хамбург.
Тя разказа, че в края на богослужението енорийският свещеник Яков се е обърнал към боголюбивите миряни с думите: „Нека радостта от вестта за Христовото Възкресение бъде неизменно с нас – както ни призовава и Сам Спасителят в светото Евангелие (срв. Мат. 28:9) и както нееднократно ни призовават и Неговите апостоли: „Радвайте се винаги в Господа, и пак ще кажа: радвайте се… Господ е близо“ (Фил. 4:4-5). Дори и в най-дълбока скръб, безнадеждност и отчаяние – радвайте се! Дори в моменти на съмнения и най-тежки изпитания – радвайте се! Дори изправени пред цялата привидна сила и всемогъщество на злото – радвайте се!... „Христос възкръсна от мъртвите, като със смърт смъртта потъпка и на тия, които са в гробовете, живот дарува“ (Тропар на Пасха)“.
В неделния ден, 20 април, от 11:00 часа в пасхалното богослужение – традиционната празнична вечерня, прозвучаха текстове от Евангелието на различни езици, информира още Христина Въчева.
„Мелодичните песнопения на хора към енорията допълваха още повече вълнуващата и мистична атмосфера в храма. Атмосфера на тишина, на размисъл, на вътрешно пречистване“, заяви още тя.
Енорийският свещеник освети шарените яйца, козунаците и виното на празничната великденска трапеза, символизиращи тялото и кръвта на Исус и пожела на православните вярващи да отворят сърцата си за доброто, да живеят в мир, разбирателство и любов. Заедно, малки и големи, се сбориха с яйчица, споделяйки пасхалната радост да заживеят един нов живот чрез свидетелството на вярата и добротворството, разказа Въчева.
През 2018 година българската енория наема за 30 години неизползвания протестантски храм в централния квартал Айлбек на Хамбург. Пригоден за православно богослужение, храмът „Св. св. Кирил и Методий“ се превръща в новия Божи дом на вярващите миряни в германския град.
/АГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина