site.btaСреща с д-р Сара Крейкрафт, преподавател по фолклор и митология в Харвард, се състоя в Бостън, САЩ


Среща с д-р Сара Крейкрафт, преподавател по фолклор и митология в Харвард, се състоя в голямата зала на Българския център в Нова Англия и на Българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Бостън, САЩ. Събитието събра ученици, учители и гости от общността, информира просветното средище на своя сайт.
Срещата беше посветена на изследването на д-р Крейкрафт в областта на българската култура и наследство, за българското село и за ролята на младото поколение за опазването на традициите. Събитието бе и в подкрепа на Bulgarian Studies Association (Асоциация за изследвания на България).
Връзката на д-р Крейкрафт с България започва преди десет години, когато тя живее и преподава английски език в България. Интересът ѝ е към културното наследство - танци, песни, легенди, а научният ѝ интерес е фокусиран върху ежедневния живот на хората, на стремежите на младите хора, които искат да запазят традициите, на инициативите за съживяването и възраждането на българското село. Темата за миграцията между града и селото силно заинтригува д-р Крейкрафт.
По време на лекцията тя разказа за преживяванията си на село в България през 2017 г., които тя е почувствала като връщане към детството ѝ. Свободата и тишината на природата в българското село я привличат и ѝ напомнят за нейното родното място в Апалачите.
Според нея има много млади хора, които вярват във възраждането на селото – реставрират стари къщи, обработват градините, приготвят зимнина. Тя разказа за настоящи български инициативи и проекти, които имат за цел създаване на връзка между поколенията и за запазване на традициите („Да хванеш гората“, „Да се изгубя нарочно“, „Село назаем“, „Резиденция баба“, „Приеми ме на село“). Тя и сътрудниците и си задават въпроса „Има ли бъдеще в селото?“.
Д-р Крейкрафт сподели, че е участвала три пъти в проекта „Резиденция баба“. Участниците живеят на село при възрастни хора и се опитват да възродят културните традиции и да помогнат на селата да се съживят. По време на проектите те се запознават, слушат музика, истории, готвят манджи, а по-късно подготвят изложби, представления. Този проект има 6 цикъла и има 6 селища в България, в които се състои. Впечатленията ѝ и преживяванията ѝ са описани в книгата ѝ, която ще бъде завършена скоро.
Любимото ѝ място е Синеморец, харесва шопска салата и българска музика. В Бостън ходи да танцува български народни танци всеки петък с „Лудо Младо“ и поддържа знанията си по български език с онлайн класовете на Българския център в Нова Англия.
Д-р Крейкрафт разказа всичко на невероятно правилен и богат български език, което впечатли гостите и изключително мотивира децата, заявиха от училище „Св. св. Кирил и Методий“.
От учебното заведение благодарят на Надя Улман за организацията на събитието и на д-р Крейкрафт за работата и труда за съхраняване на българските традиции и култура.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text