site.btaСедмокласници от Болградската гимназия усвояват бъдеще време в часовете по български език
![Седмокласници от Болградската гимназия усвояват бъдеще време в часовете по български език](/upload/9714592/IMG_2321.jpeg?l=1000)
![Седмокласници от Болградската гимназия усвояват бъдеще време в часовете по български език](/upload/9714592/IMG_2321.jpeg?l=1000&original=)
По време на часовете по български език учениците от седми клас в Болградската гимназия „Георги Стойков Раковски“, Украйна, започнаха нова тема, свързана с бъдеще време и неговите форми. За свършените задачи и научените правила разказаха самите седмокласници за рубриката „БГ Свят“ на БТА.
„Научихме за положителни, отрицателни, въпросителни и въпросително-отрицателни форми на глагола в бъдеще време. Например: ще ям, няма да ям, ще ям ли, няма ли да ям…“, споделиха учениците. Освен теоретичните обяснения, преподавателят по български език Наталия Богдева подготви няколко практически задачи, чрез които учениците да упражнят придобитите знания.
В предишния урок гимназистите затвърдиха познанията си за минало свършено и минало несвършено време, като за домашно бяха подготвили тест, който проверява усвоения материал.
Междувременно, във връзка с увеличаването на заболеваемостта сред учениците от остри респираторни вирусни инфекции (ОРВИ), от 29 януари до 9 февруари е въведена дистанционна форма на обучение. Според информацията, предоставена от администрацията на гимназията, нивото на заболеваемост сред учениците е достигнало 37%.
Както БТА писа, Болградската гимназия е първата българска гимназия от Възраждането. След Кримската война Болград и около 40 български колонии са присъединени към Молдовското княжество. През януари 1858 година делегация на българските колонии ходатайства пред княз Никола Богориди за откриване народно училище в Болград. Съдействие на бесарабските българи оказва Георги Раковски, който по това време се намира в Яш.
На 10 юни 1858 година княз Никола Богориди издава Хрисовул (грамота) за създаването на Народно централно училище в Болград, която подробно урежда неговия статут, финансиране и управление. То трябва да е достъпно за всички колонисти, независимо от материалното им положение, преподаването по всички предмети става на български и румънски език. Финансирането на училището се осъществява от приходите на Болградската община и на други 39 общини, а управлението се извършва от Попечителски комитет от трима души, избирани с тригодишен мандат от делегати на българските колонии.
Учебното заведение е възродено през 1993 г., а през 1999 г. му е дадено името „Г. С. Раковски“.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text