site.btaБесарабските българи в Тараклия отбелязват Новата година по стар стил с кукери, „Коза“ и баница с късмети
В Тараклия, населена с етнически българи, в нощта на 13 срещу 14 януари ще посрещат Новата година по стар стил със съчетани традиции на молдовския и българския народ.
Тази вечер жителите на града ще следват обичая на кукерските танци, който е типичен за България, но малко известен в Молдова. Според народните вярвания, кукерите са митични същества, които гонят злите духове. Те носят маски, направени от животински кожи и рога, които са украсени с камбани, за да прогонват всякакви нещастия, натрупани през годината.
В Тараклия този древен обред се изпълнява от актьори от Театъра на бесарабските българи „Смешен петък“. Маските са изработени от основателят на театъра Иван Боримечков. Днес вечерта трупата ще обикаля домовете в Тараклия и освен кукерските танци ще представи и ритуала „Коза“, който се почита и в молдовските села. Това обредно животно е символ на плодородието и според поверието, всеки попаднал в двора на Коледа кози косъм носи късмет за цяла година.
Директорът на театъра Сергей Паслар разказа за БТА, че в ритуала козата се разболява и умира, но магьосница и кукерите идват да изгонят злите сили, които я обитават. След това козата възкръсва и ражда ново поколение. Падането на козата е символ на края на старата година, а нейното възкресение е знак за началото на новата. Малкото козле, което се ражда, олицетворява новия живот, плодородието и богатото потомство, което носи новата година.
Малките тараклийци също ще обикалят домовете, сурвакайки за здраве и благополучие, а стопаните ще ги посрещат с традиционни ястия, сладкиши и монети. За семейството домакинята ще приготви баница с късметчета.
Старата Нова година, която се чества неофициално, възникна в резултат на промяна в хронологията – тази традиция се свързва с разминаването на два календара: григорианския – „нов стил“ и юлианския – „стар стил“. Утре, на 14 януари, в Тараклия ще отбелязват и Васильовден.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text