site.btaИзложба, посветена на българските коледно-новогодишни традиции, бе открита в Рига
Изложба, посветена на българските традиции за коледно-новогодишните празници бе открита в Рига на 11 декември. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА Искра Бонева от Латвийско-българското културно дружество „Кирил и Методий“.
„В изложбата представяме нашите любими женски носии на Делка Маркова от Долна махала, предоставени от нейната племенница Янка Георгиева, както и тази на Гюра Минева от село Лобош, представена от нейния внук Валери Минев. Както вече стана традиция нашите автентични експонати са съпътствани от модерни произведения, създадени с много любов от български творци, които дават нов живот на старите български шевици чрез съвременни изделия, които по нов начин ни свързват с нашите корени“, разказа Бонева и допълни, че експозицията ще остане изложена във фоайето на NVO nams в Рига до 23 декември 2024 г.
Посетителите на изложбата могат да видят и предмети, използвани по време на коледно-новогодишните празненства в България, сред които са „ручка“- участваща в ритуала за прекадяване и пречистване на дома, аранжирани коледна и новогодишна трапеза, съдове за приготвяне и сервиране на празнични ястия и напитки, сурвачки в два варианта, „направени според традицията и в по-съвременен вид, от 80-те години на миналия век“. За първи път в Латвия се представя и българска зимна коледна носия.
„Тази изложба е организирана изцяло на доброволческа основа и не използва публично финансиране. Тя нямаше да бъде възможна без нашите близки и приятели, които продължават да ни подкрепят, да събират и описват нашите материални и нематериални ценности, които можем да покажем на българската общност в Латвия и на нашите латвийски приятели“, сподели още Искра Бонева и отправи благодарност към всички, които помагат събитията на Латвийско-българското културно дружество „Кирил и Методий“ да се реализират.
Както БТА писа, през месец октомври по инициатива на Латвийско-българското културно дружество „Кирил и Методий“ в Рига бе представена изложба „Калиграфско-художествени школи и писарски средища по българските земи“, част от която бяха образци от славянската ръкописна колекция на Пловдивската народна библиотека „Иван Вазов“.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text