site.btaБългарското дружество за образование и култура „24 май” в германския град Бад Липшпринге организира коледен празник на 15 декември
Българското дружество за образование и култура „24 май” в германския град Бад Липшпринге организира на 15 декември коледен празник за българската общност от региона, както и за семействата и приятелите на децата от неделно училище „24 Май”. Това съобщават от Дружеството в своята страница във Фейсбук.
Тържеството ще се състои в клуб „Schützenplatz” на адрес Detmolder Str. 283, 33175 Bad Lippspringe от 12:00 до 17:00 часа местно време.
От Дружеството споделят и програма на събитието по часове:
От 12:00 часа местно време – отваряне на бюфета с напитки.
От 13:00 до 13:30 часа местно време – кратко представление на децата от неделното училище.
От 13:30 до 13:45 часа местно време – Дядо Коледа раздава подаръци на децата.
От 13:30 часа местно време – ще бъде на разположение шведска маса.
От 17:00 до 17:30 часа местно време – почистване след празника.
„За забавление са предвидени викторина на тема България, игра „Познай тази песен”, фолклорен урок „Арап хоро”, демонстрация „Как се украсява сурвачка”, материали за рисуване за децата и др.”, посочват от българското дружество и добавят, че всеки е добре дошъл.
Основните цели на Българското дружество за образование и култура „24 май” са основаване и развитие на българско училище в регион Източна Вестфалия-Липе, отбелязване и честване на български празници, съхраняване на традициите и въобще на българския дух. Дружеството е с идеална цел, неполитически и нерелигиозно обвързано и се финансира от членски внос и/или дарения, е посочено в сайта му.
Към Дружеството действа Неделното училище за български език и култура „24 май”. Неговата цел е да даде грамотност по български писмен и говорим език, българската литература, да даде знания за България на децата с български етнически корени, пише още в сайта.
„Училището организира тематични дни за традиционните български празници, запознава децата с българските традиции и обичаи, поддържа връзката и любовта към България жива. Правили сме и ще правим срещи с детски писатели и други интересни български личности, сформираме допълнителни групи по интереси с дейност през цялата учебна година (като група за български фолклор). Осъществяваме различни инициативи, които допринасят за заздравяване на връзката на децата с България, укрепват самочувствието им, свързано с българските им корени и допринасят за цялостното им личностно развитие”, е посочено още там.
От споделената информация става ясно и че образователното средище организира изпити за сертифициране на знанията по български език за нива от В2 за децата, навършили 14 години и за С1 и С2 за лица, навършили 18 години по Общата европейска езикова рамка. След успешно полагане на изпита учениците получават сертификат с безсрочна валидност и международно признание.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text