site.btaВъзстановяването на финансирането на вестника на българите в Украйна „Роден край“ бе обсъдено на форума за националните малцинства
Въпросът за възстановяването на държавното финансиране на вестника на българите в Украйна „Роден край” беше повдигнат по време на втория ден от форума „33 години независимост на Украйна: общ път към постиженията и приносът на представителите на националните малцинства на Украйна”, който се състоя на 4 декември в Киев. Това сподели специално за рубриката „БГ Свят” на БТА председателят на Кировоградското областно дружество на българите „Нашите хора” и участник във форума Сергий Осадчий.
„Аз изразих подкрепа за възстановяването на държавното финансиране на украинския вестник за българите „Роден край“, който излизаше от 1989 година при всички власти, а през 2019 г. в последната декада на декември получихме „подарък под елха” – Одеският областен съвет и Министерството на културата излязоха от състава на учредителите на вестника и оставиха нас, българите в Украйна, без източник на информация и вдъхновение – истинското българско възраждане“, сподели председателят на Кировоградското областно дружество на българите „Нашите хора“.
Сергий Осадчий сподели, че настоящото финансиране от България за българския вестник „Роден край“ не е достатъчно за нормалното функциониране на редакцията. Той обясни, че за издаването на седмично издание и за покриването на разходите за цялата година са нужни около 30 хиляди евро. Освен това, за да бъде информацията достъпна за 250 хиляди украински българи и българофили, вестникът трябва да бъде публикуван, както в хартиен, така и в електронен формат, заяви още Осадчий.
„Българите на фронта защитават и умират за свободата и заслужават своето издание, защото тази сума е минимална в сравнение с бюджетите на двете държави — България и Украйна“, подчерта председателят Сергий Осадчий по време на форума.
Темата за „Защита на правата на националните малцинства на Украйна в европейската перспектива“ беше обсъдена по време на форума, в който се състояха три дискусионни панела. Бяха разгледани следните въпроси: изпълнението на закона на Украйна за националните малцинства на местно ниво, ролята на националните малцинства в процеса на евроинтеграция и защита на правата на човека, както и основните въпроси по държавната целева програма „Единство в многообразието“ и „Стратегията за подкрепа на реализирането на правата и възможностите на лицата, принадлежащи към ромското национално малцинство в украинското общество до 2030 година“. Също така бяха обобщени резултатите, дадени препоръки и определени следващите стъпки по поставените въпроси.
На форума за националните малцинства участваха представители от различни държавни и обществени структури, които обединиха усилията си за обсъждане на ключови въпроси за правата на малцинствата в Украйна, съобщи Сергий Осадчий. Освен тях, на форума присъстваха и представители на Министерството на образованието и науката на Украйна и на Държавната служба по етнополитика и свобода на съвестта.
Сред поканените бяха и програмни мениджъри от Съвета на Европа и специалисти от Националната полиция на Украйна.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text