site.btaИсторикът Никола Караиванов представи новата си монография „Георги Раковски и българите от Бесарабия, Одеса и Банат“
Монографията „Георги Раковски и българите от Бесарабия, Одеса и Банат“ на Никола Караиванов беше представена днес, 4 декември, в Централния военен клуб в София.
Литературното събитие започна с приветствие от Никола Караиванов, който отправи думи на благодарност към Съюза на офицерите от резерва (СОР) „Атлантик“, организирал представянето на неговата книга.
Историкът отдели време да разкаже за различни събития от живота си, които са го вдъхновили да напише книгата. Той спомена първата си среща с бесарабските българи, преподаването на български език на етническите българи и различни командировки, които го подтикнали към изучаване на личността на Георги Раковски.
„Годината, която промени живота ми, е 1989-та. Тогава пристигнах в град Кишинев, Молдова, където за първи път се запознах с бесарабските българи. Това посещение се оказа преломно в моята биография. От хората там разбрах, че са съхранили езика и традициите си“, сподели Караиванов пред гостите. Той добави, че командировката му в Болградската гимназия „Г. С. Раковски“, Украйна, през 1998 година също е важен етап в живота му, който го е приближил до разбирането на Раковски като личност от българската история.
Председателят на Управителния съвет на СОР „Атлантик“ полковник Вилис Цуров подчерта важността на изследванията на Никола Караиванов и изрази благодарност за всеотдайния му труд. Той също така анонсира следващата обща среща, която ще се състои на 12 декември, и покани всички присъстващи да се присъединят към нея.
Премиерата на монографията продължи с подробен разказ за личността и дейността на Георги Раковски. Бяха споменати и моменти, които не са включени в книгата, но са от съществено значение за историята на българския деец.
„Раковски има сериозно отношение към българската диаспора. Той е бил човек институция, дипломат, държавник, решаващ проблеми на българската общност. Архивът на Раковски е изключително богат и включва 4 големи тома. В тях са събрани съчинения, поезия, кореспонденция и много други материали. Той е водил кореспонденция с 47 души от Бесарабия“, заяви Никола Караиванов.
Той сподели, че в началото на книгата са описани всички основни заслуги на Георги Раковски. „Например, той е първият нумизмат в България. Но пропуснах да спомена две неща – той измисля цветовете на българското знаме, макар че първоначално редът им е бил обратен. Освен това, той създава униформата на първата българска легия“, разказа Караиванов.
Бяха подчертани и подвизите на Раковски, като водещата му роля в борбата за църковна независимост, подпомагането за издаването на указа „Хрисовул“ за Болградската гимназия и приносът му за развитието на учебното средище. „Непостижимо е, но през 1865 г. гимназията има собствено издателство и печатница, които издават 64 заглавия – 30 учебници и 34 книги за художествена литература“, допълни Караиванов.
„Всичко, което Раковски е написал, трябва да бъде публикувано“, заяви историкът. Той разказа за три идеологически момента в живота на Георги Раковски. Първият е периодът, когато е бил „убеден русофил“ преди да замине за Одеса. Вторият обхваща времето след пристигането му в Одеса, където осъзнава, че Русия „не е спасение“. Третата му позиция е свързана със самостоятелната борба на българския народ за освобождение.
„Твърдението му, че балканските народи – гърци, сърби и румънци, заедно с българите, ще съдействат за освобождението на България, се оказва заблуда. Раковски разбира, че всички те имат апетити към българските земи“, подчерта авторът на книгата, описвайки предпоставките за последната утвърдена позиция на Раковски.
Караиванов завърши презентацията, като сподели, че го вълнува кога България ще достигне успехите на възрожденските ни дейци.
Заключителната дума на представянето бе дадена на председателя на СОР „Атлантик“, който заяви, че тази книга е задължителна за прочит. Последваха въпроси от залата за бесарабските българи и Раковски, които породиха оживена дискусия.
Както БТА писа, Никола Караиванов е роден през юли 1948 г. в град Севлиево. Завършва специалност „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и започва своя професионален път като учител в родния си град. От 1998 до 2002 г. Караиванов преподава история на България в Болградската гимназия в Украйна, където също така допринася значително за утвърждаването на Георги Раковски като патрон на гимназията. В следващите години работи като преподавател в Габровския университет и в Департамента за информация и усъвършенстване на учителите към Софийския университет, където преподава до пенсионирането си през 2015 г.
Монографията „Георги Раковски и българите от Бесарабия, Одеса и Банат“ излезе от печат на 16 август 2024 година. Книгата се състои от шест глави и заключение. Във всяка глава се разглежда различен период от живота на Георги Раковски. Библиографията се състои от 252 източника. В книгата са включени редица архивни документи, предоставящи основна информация за личността и дейност на Раковски.
Творбата на историка Никола Караиванов е подкрепена и финансирана от Община Сливен и Фондация „Памет“.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text