site.btaПреподаватели от Великотърновския университет гостуваха на училище „Дора Габе“ в Мюнхен и осъществиха дейности на тема „В света на STEM“
Проф. д-р Любомира Попова, доц. д-р Дияна Димитрова и доц. д-р Боряна Здравкова, преподаватели от катедра „Педагогика“ във Великотърновския университет (ВТУ) „Св. св. Кирил и Методий“, гостуваха на Българското училище „Дора Габе“ в германския град Мюнхен, където осъществиха дейности с третокласници на тема „В света на STEM: S-природни науки, T-технологии, E-инженерство, M-математика“. Това съобщиха за рубриката „БГ Свят“ на БТА от екипа на училището.
„Сътрудничеството между българските училища в чужбина и българските университети е важна стъпка за подобряване качеството на образование и мотивацията на учениците. С ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ работим съвместно по различни проекти за обмен на опит, знания и умения. За нас беше голяма радост да сме домакин на посещението на проф. д-р Любомира Попова, доц. д-р Дияна Димитрова и доц. д-р Боряна Здравкова, преподаватели от катедра „Педагогика“ във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“. Проведохме дейности на тема „В света на STEM: S- природни науки, T- технологии, E-инженерство, M-математика“ с учениците от 3. клас и любезното съдействие на преподаватели от ВТУ, които посетиха нашето училище“, посочиха от просветното средище на своята страница във Фейсбук.
От педагогическия екип добавиха, че по време на изпълнението на задачите учениците са се забавлявали, а в същото време са усвоили как научният метод може да бъде приложен в ежедневието, като са построили кули от спагети, както и самолет, и сал с помощта на материали и предмети от ежедневието: бели и цветни листа, маршмелоу, дървени клечки за зъби, сламки за сок, гумени ластици, тиксо, връв.
Чрез използването на STEM в учебните дисциплини на учениците се предоставя възможност да развият знания и умения, свързани с динамично развиващата се технологична среда. Знанията и уменията, придобити чрез STEM, осигуряват стабилна основа за успех както в училище, така и в реалния живот, споделиха от Българското училище „Дора Габе“.
„Преподавателите от Великотърновския университет посетиха филиала в гимназия „Гера“, където се запознаха с учениците и наблюдаваха урок по български език и литература, и филиал „Андерверк“, където наблюдаваха педагогическа ситуация в предучилищна група. Посещението завърши със среща разговор с учителите от Българско училище в Мюнхен „Дора Габе“ и обмяна на опит и впечатления. Благодарни сме за това сътрудничество и очакваме следващата ни среща“, допълниха от учебното заведение.
Българското училище „Дора Габе“ в Мюнхен в създадено през 2013 година от „инициативни учители и родители“, които учредяват сдружение с нестопанска цел. През 2015 г. училището е включено в официалния „Списък на българските неделни училища в чужбина“ и работи съгласно изискванията на българското Министерство на образованието и науката, е посочено в сайта на просветното средище.
Там е добавено, че при успешно завършена учебна година учениците получават удостоверения за завършен клас и владеене на български език, литература, история и география на България със съответния хорариум. С този документ отпада изискването за приравнителен изпит по съответния учебен предмет в случай на желание за продължаващо обучение в България или прехвърляне в други неделни училища.
Освен обучение по български език и литература, история и цивилизация, география и икономика образователното средище предлага и извънкласни дейности, които през новата учебна година са – народни танци, изобразително творчество с акцент „Български народни традиции“ и музикален театър.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text