site.btaОткриха официално българския щанд на Франкфуртския панаир на книгата
Служебният министър на културата Найден Тодоров участва в официалното откриване на българския щанд на Франкфуртския панаир на книгата, който започна на 16 октомври и ще продължи до 20 октомври. В приветствието си министър Тодоров отбеляза, че литературата има силата да изгражда мостове за хората и чрез книгите човек мечтае и е свободен, съобщават в своята страница във Фейсбук от Генералното консулство на България във Франкфурт на Майн.
„Книгите са нашето спасение в един свят, в който хората са забравили да мечтаят, да съчувстват на съседния човек. Свят, в който сякаш сме загубили надеждата за бъдещето. Книгите са лекарство за нашите души. Те ни учат на емпатия, учат ни да използваме въображението си, за да мечтаем за едно по-красиво бъдеще, а често ни дават и идеите как да продължим напред“, е посочил служебният министър на културата, цитиран от Министерство на културата в публикация във Фейсбук.
Найден Тодоров е призовал присъстващите да си спомнят заедно с него за Жул Верн:
„Коя от неговите книги е днес фантастика? Пътуването до Луната? Или съществуването на подводници като „Наутилус“? Книгите са обединяващият фактор на човечеството, чрез който едни ни учат да мечтаем, а други – как да постигнем мечтите си! Затова този невероятен панаир е толкова важен! Защото е среща на мечтатели, фабрика за идеи за бъдещето! Благодаря на всички автори и издатели – за това, че ни подаряват надежда за бъдещето. Щастлив съм, че България е част от този панаир и се надявам, че и ние ще можем чрез нашите мечтатели и разпространители да дадем своята дан за пътя на човечеството напред“.
От дипломатическото ни представителство във Франкфурт на Майн посочват, че приветствие по време на откриването е произнесла и заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова, която е отбелязала, че Франкфуртският панаир на книгата през годините се е утвърдил не само като културно, но и социално, и политическо събитие, и тук международните отношения се създават по много личен и индивидуален начин.
В публикацията на Генералното ни консулство са споделени и думите на посланика на България в Германия Григор Порожанов, който е отбелязал, че „книгите са надежда за човека и потапят читателя в един магичен и многообразен свят“.
Сред официалните гости на откриването на българския щанд са били още Диана Попова, генерален консул на България във Франкфурт на Майн, директорът на Българския културен институт в Берлин Борислав Петранов, почетните консули на федералните провинции Хесен – Инго-Ендрик Ланкау, и Северен Рейн-Вестфалия – Вернер Йостмайер, Георг Хауслер, директор на Европейската комисия по култура, творчество и спорт, и Анне Бергман, директор на Федерацията на европейските издатели.
„Издатели, автори и почитатели на литературата от цял свят се срещат, за да обменят идеи и споделят опит. Това е изключително важно събитие както за представянето на български автори, така и за осъществяване на качествен международен обмен в сферата на литературата и книгоиздаването. Форумът е важен, защото подпомага разпространението на българската култура в чужбина. Участието е възможност за изграждането и затвърждаването на контакти с международни организации, откриването на нови възможности за европейско сътрудничество, привличането на партньори от културни организации. На българския щанд посетителите могат да се запознаят със съвременни български автори като Елена Алексиева, Тодор Тодоров, Христо Пимпирев, Робърт Леви и др., а така също с книги и актуални каталози на водещи издателства от България”, съобщават още от Генералното ни консулство.
По повод откриването на българския щанд на Франкфуртския панаир на книгата в своята страница във Фейсбук Посолството на България в Германия пожелава попътен вятър на всички, които се чувстват близки до книгите:
„Изразяваме гордостта и удовлетворението си от участието на страната ни в престижния Франкфуртски панаир на книгата и възможността за популяризирането на най-доброто от българската литература, подкрепено лично от министъра на културата маестро Найден Тодоров, заместник-министъра на външните работи Елена Шекерлетова, посланика на България в Берлин Н. Пр. Григор Порожанов, директора на Българския културен институт в Берлин Борислав Петранов, генералния консул във Франкфурт Диана Попова и почетния консул на България в Хесен Енрико Ланкау”.
От Министерството на културата посочват във Фейсбук, че всяка година книгите, които се представят на българския щанд, се даряват на българските училища във Франкфурт - „Буквар“ и „Васил Левски“.
„Националният ни щанд е с големина 32 кв. м. Той служи като информационна точка за представяне на български автори, програми за превод и литературни събития в страната, издатели. Тази година Национален фонд „Култура“ предостави и преводни заглавия, които да бъдат представени. Традиционно Национален център за книгата и НДК предоставят и каталозите на детски и художествени книги от България, които изготвят всяка година. Асоциация „Българска книга“, която е организатор на участието ни, изготви каталог на всички желаещи български издателства с най-новите книжни заглавия за периода 2023-2024 година“, се посочва още в публикацията на Министерството.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text