site.btaСветлана Герги: Паметникът на българските преселници е гордост на село Зализничне, Украйна
Паметник, посветен на първите български преселници, се намира в село Зализничне, Украйна.
Идеята за него се заражда след приемането на закона за декомунизация, който изисква премахването на паметниците на съветски лидери. В този контекст жителите на селото решават да реконструират статуята на Ленин и да я преобразуват в паметник на техните предци.
Ръководителят на Зализничненския селски съвет Светлана Герги сподели за рубриката „БГ Свят“ на БТА: „Заради закона за декомунизация трябваше да махнем Ленин. Тогава дълго обсъждахме какво да направим и взехме решение да го преобразим. Намерихме скулптор от Виноградовка, той направи скица и започнахме работа. Включиха се всички жители на селото. Поставихме и табелка в чест на българските преселници“.
По думите ѝ паметникът е символ на уважението към първите българи, заселили се в региона и допринесли за развитието на селото.
„Той олицетворява наследството на поколенията, вкоренено в почитта към родовите традиции, честта и патриотизма, любовта и уважението към родната земя. Тази гордост към предците е част от вековната история на Буджака, където много българи са намерили своя нов дом“, каза Светлана Герги.
Днес този паметник е свидетелство за усилията на местната общност да съхрани историческата памет, добави още Герги.
Както БТА писа, село Зализничне, разположено в Болградския район на Одеска област, Украйна, е основано през 1861 година от български преселници от Сливенски окръг, село Кадъкьой (днес Съдиево).
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text