site.btaБългарските университети посрещат над 140 младежи от Молдова за новата академична година
Сто четиридесет и едно българчета от Молдова са приети в университетите на България тази учебна година. Кандидатите за обучение след завършено средно образование са били общо 209 души. Те представляват различни населени места в републиката, където се изучава български език като роден.
Причините, поради които останалите не са били приети, са разнообразни, съобщи за БТА координаторът на кампанията за кандидат-студенти в Молдова и командированият в Гагаузия специалист от българското просветно министерство (МОН) д-р Мария Делибалтова.
Тя каза, че по информация от министерството, на дванадесет души им е отказано от Агенцията за българите в чужбина, 31 не са подали кандидатури с желания, а някои са били отказани от МОН поради непредставени документи.
Според д-р Мария Делибалтова, кандидатстудентската кампания по 103-то постановление на Министерския съвет на България тази година е завършила успешно, въпреки някои трудности.
„Напрежение създаде обявеният срок за прикачване на образователните документи в електронната система - 7 юли, тъй като не беше съобразен с датите на получаване на дипломите за средно образование в Молдова. Впоследствие срокът беше удължен. Изпитите се проведоха онлайн и в спокойна обстановка, без излишни емоции“, обясни командированият специалист, като пожела успех на първокурсниците.
„За съжаление, имаше отделни неприятни случаи, свързани с грубо отношение на администрацията при записването на студентите и при настаняването им в общежития. Това помрачи ентусиазма им. Вярно е, че за спечелилите конкурса е гордост да заминат да учат в България, за която са си изградили идеализиран образ, но в отделни случаи реалността ги разочарова. Недопустимо е да се отлага настаняването с дни, при положение, че въпросът (както се оказа) може да бъде решен незабавно. Има какво да се помисли за решаването на подобни проблеми“, добави координаторът на кампанията за кандидат-студенти в Молдова д-р Мария Делибалтова.
След завършването на висшето си образование в България младите хора ще получат европейска диплома, която дава възможност за реализация в повече държави. Според 103-то постановление, те ще се обучават безплатно и ще получават стипендия в размер на 240 лева. Освен това българската държава предоставя на българчетата общежитие.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text