site.btaЧетиридесет и седмото издание на Международния летен семинар по български език и култура бе откиро във Великотърновския университет
С послание за мир и пускане на бели гълъби в небето над Велико Търново на 15 юли във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ бе открито четиридесет и седмото издание на Международния летен семинар по български език и култура. Това съобщават от висшето учебното заведение чрез публикация в своята Фейсбук страница.
В настоящия семинар, който се провежда между 15 юли и 4 август, интерес да изучават български език, традиции и култура са заявили 88 участници от общо 32 държави, разположени на три континента – Европа, Северна Америка и Азия.
От споделената информация става ясно още, че по-голяма част от участниците са студенти, докторанти, университетски преподаватели, учители, държавни служители или преводачи, като най-малкият участник тази година е 17-годишната Александрина Хезинова от Чехия, а най-възрастният – 74-годишният Жан Роби от Италия.
В продължение на три последователни седмици записаните в летния семинар ще имат възможност да изучават както българска фонетика, граматика и лексика, така и да се запознаят с историята, културата, изкуството, литературата, традициите и фолклора на България.
Организаторите допълват още, че поради високия интерес тази година ще продължи традицията да бъдат организирани класове за изучаване на български песни и народни танци. Вокалните и танцовите занимания ще бъдат водени от Петър Петров, хореограф и ръководител на ансамбъл „Българче“, и от Веселин Атанасов – корепетитор.
В рамките на културната програма е предвидено участниците в летния семинар да изгледат аудиовизуалния спектакъл пред крепостта Царевец – „Звук и светлина“, както и да посетят село Арбанаси, град Трявна, Етнографския музей на открито „Етър“ и българското Черноморие.
Както БТА писа, Международният летен семинар по български език и култура се организира от Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” с подкрепата на Министерството на образованието на България. Основната му цел е да утвърждава българистиката в чужбина чрез учебни, изследователски, приложни и издателски програми. Езиковото обучение по български език е организирано в съответствие с критериите за езикова компетентност според Общата европейска езикова рамка.
/МГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text