site.btaКнигата „Любимият полк“ на Зденка Тодорова бе представена в Цариброд
В Народната библиотека „Детко Петров“ в Цариброд снощи бе представена книгата „Любимият полк“ на журналистката и писателката Зденка Тодорова по потекло от Цариброд, която живее и твори в столицата на България. Това съобщи мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР.
Освен авторката, за книгата говори и Албена Милева, изпълняващ длъжността директор на Културния център, а откъси чете Соня Станулова.
Тодорова сподели, че книгата е посветена на 120 години от формирането на 25-и пехотен Драгомански полк и изпращането му на щабквартира в тогавашния Цариброд.
„Полкът, когато идва в Цариброд през 1904 година, разбира, че с царибродчани ще има много хубаво сътрудничество и освен да охранява границата, полкът заедно с местното население участва в създаването на културно-просветни, спортни и други организации. Благодарение на полка е построена паметната костница на Нешково, залесена е гората на Нешково, имало е и инициативи да бъде създадена градска къпалня, създаден е гарнизонен театър, както и музикален духов оркестър, ръководен от капелмайстор Тодор Наумов, вследствие на което по-късно в Цариброд са създадени и редица други музикални формирования. След това започват войните – Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война, което трагично се отразява и върху полка и върху царибродчани. По силата на Ньойския договор полкът напуска Цариброд, а много българи от Цариброд напускат града, бягайки към България, но връзката между офицерите от полка и царибродчани не се прекъсва“, каза писателката.
По думите ѝ поводът да напише тази книга са били впечатляващите дълги разговори с дядо Есто Йотов от село Пъртопопинци, стогодишен старец, служител на полка, който и след толкова години с не по-малко емоции ѝ е приказвал за дните проведени в лагера на Антантата, в който прекарва един месец като пленник в края на Първата световна война, за родолюбиеото, нещастието и разочарованието, за устрема да се оцелее, както и за отношенията помежду им и с царибродчани.
Тодорова сподели, че основа за работа върху „Любимият полк“ ѝ е била книгата „Драгоманци през войните“ от 1935 година и разговори с потомци на драгоманци в Цариброд, които все още си пазят по някоя снимка и документ.
След издаването на „Любимият полк“ се появяват нови свидетели и факти, които могат да доведат до създаване на нова книга свързана с тази тема, добави още писателката.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text