site.btaВъзпитаници на училище „Св. св. Кирил и Методий“ във Виена се включиха в похода „По стъпките на Ботевата чета“
Ученици, родители и учители от Българо-австрийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ във Виена се включиха в похода „По стъпките на Ботевата чета“. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА Симона Захариева - предучилищен и начален педагог, преподавател в образователното средище.
Тази година в похода се включиха над 1600 участници, разказа Женислава Делчева - учител по история и цивилизация.
„Нашата скромна група – Мила Пеева и Стефан Тошевски, които долетяха от Виена, Стефан Фотев, техен бивш съученик, понастоящем в България и аз, Женислава Делчева, учителят им по история и география, се присъединихме в сряда вечерта и си тръгнахме в събота на обяд“, уточни тя.
„Пристигнахме в дъждовната надвечер на 29 май заедно с багажа в разтегаемия сякаш Фолксваген на приятелката ми Галя, в полето до гробищния парк на село Борован. Тъкмо беше спряло да вали – кал до уши, небето оловно аха да падне отгоре ни, а лагерът огромен – палатки, автобуси, коли, шатри... Организаторите ни, главният комендант на похода Евгени Филипов и помощниците му Краси и Данчо, ни взеха под крилото си на минутата – помогнаха с опъването на палатките и ни обясниха кое как се случва“, сподели още Женислава Делчева.
За да може да се придвижи колоната от лагер в лагер всички трябва да са много стриктни – ставане в 5.30, събиране на багажа, закуска и тръгване в 7-7:30 различните дни, обясни Делчева.
Тя разказа, че всяка група от похода има свой собствен репертоар със стихотворения. „Това са забавни стихчета за училището и града, откъдето идват или патриотични възгласи за героите и свободата.“
„Преди да влезем в някое село, ни посреща делегация – момичета в носии ни черпят с питки с шарена сол. С нас върви и специалист от Регионалния исторически музей Враца, групата спира на важни места, където има беседа какво и как се е случило с Ботевата чета“, обясни Женислава Делчева.
По думите ѝ за всеки ден организаторите са били предвидили различни мероприятия – отборни игри, теглене на въже, вечер на талантите с танци и песни, представени от различните групи, литературно четене.
„По стъпките на Ботевата чета“ е поход, който тази година се организира за 76-и път и целта на който е да се извърви пътят на четата на воеводата, преминала от Козлодуй до последната им голяма битка на връх Околчица над Враца, и лобното място на Христо Ботев в подножието му.
Това е поход-поклонение към святото дело за свобода, към безкористното себеотдаване на идеята някой друг да бъде свободен и щастлив, към самоотвержеността на тези повече от 170 души, хвърлили се в неизвестното, отбеляза Женислава Делчева.
Походът е едноседмичен и завършва с тържественото честване на връх Околчица на 2 юни сред воя на сирените.
/МГ/
news.modal.header
news.modal.text