site.btaОтвориха гробницата мавзолей на Евлоги и Христо Георгиеви в Букурещ. Посланик Радко Влайков предлага инициатива за реставрацията й
Гробницата мавзолей на братята Евлоги и Христо Георгиеви в гробищния парк "Белу" в Букурещ бе отворена за посещение днес. Инициативата е на българското посолство по повод 200-годишнината от рождението на по-малкия от двамата братя – Христо Георгиев. Събитието е в сътрудничество с неправителствената организация “Пътешественик през Румъния” ("Călator prin România") и нейния проект “Гробището “Белу” - Музей на открито (“Cimitirul Bellu - Muzeu în aer liber”).
Още в първите часове на деня над 200 души, предимно българи и румънци, се стекоха на алея 48, за да снимат комплекса отвън и отвътре и да научат повече за делото на двамата братя, които са оставили значима следа в историята на България и Румъния.
Сред посетителите бяха посланикът на България в Румъния Радко Влайков, който положи венец пред паметника, протойерей Кирил Синев - представителят на българската патриаршия в румънската столица, който отслужи литургия, Лука Велчов - доайенът на българите в Букурещ и председател на Демократичния съюз на българите в Румъния, изпълнителният директор на асоциация “Еврорегион Данубиус” Лили Ганчева. Доброволци информираха посетителите за историята на гробницата.
Отвън тя прилича на малък бял дворец и е истински архитектурен шедьовър с височина 11 метра. Строителството й започва през 1897 г., когато умира Евлоги Георгиев. Градежът отнема пет години и е на известния румънски архитект Йон Минку - основател на новата архитектурна румънска школа и автор на емблематични за Букурещ сгради. Четири бронзови фигури на евангелистите Матей, Марк, Лука и Йоан пазят гробницата отвън. Те са дело на румънския скулптор от немски произход Фриц Щорк. В подземието отвътре има четири бронзови арки, върху които на румънски е написано „И на него изгря истинската светлина“.
“Ако погледнете внимателно вътрешността, на върха на купола ще видите изобразена Библията. Под нея звезди от злато, синьо небе и 12-те апостоли. Под тях четири ангела, всеки с дар в ръце. Под тях Исус Христос, Дева Мария, Свети Йоан Кръстител и два ангела”, обяснява Йоана, една от доброволките.
Самото помещение е обособено на два етажа. Стръмни стълби водят до крипта. Под голяма каменна плоча са положени костите на двамата братя.
“Те искали да бъдат погребани тук, а не на първия етаж, защото били много скромни. Решили, че искат да бъдат погребани така, защото над тях няма нищо друго освен Господ”, обяснява Йоана.
Тя разказва на посетителите как братя Христо и Евлоги Георгиеви нямали съпруги, нито деца, но дарявали пари на бедни хора и на болници в Румъния.
“Нямаше да имаме и Атенеума - най-красивата концертна зала в Букурещ без Евлоги Георгиев. Той дарява огромна сума пари за построяването й. Не случайно там, в Атенеума, има стая с плоча с неговото име, за да покажем колко сме признателни за това, което е направил”, отбелязва Йоана.
“Братята Георгиеви даряват много пари и за университета в Букурещ. С техните дарения е изграден и Софийският университет. Нека да не забравяме, че Евлоги Георгиев е бил и първият дипломатически представител на България в румънската столица”, припомни на свой ред посланик Радко Влайков.
Той отправи предложение към неправителствената организация за съвместна инициатива за реставрация на гробницата.
“Посолството на България в Румъния ще ви подкрепи да предприемете действия пред Министерството на културата на Румъния и съответните власти, които имат пряко отношение към гробницата, за да мога да бъдат направени постъпки за реставрацията й. Да направим това заедно”, подчерта посланик Влайков.
/СУ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text