site.btaТерновското училище в Николаев отбеляза 185-ата си годишнина с конференция, в която участва генералният консул на България в Одеса
По случай 185-ата годишнина от основаването на Терновското училище Николаевска гимназия №16 днес бе организирана конференция. Официални гости на конференцията в Николаев бяха генералният консул на България в Одеса Светослав Иванов, консулът Стоян Стоянов, както и представили на местната власт.
На базата на сегашната гимназия от 2013 г. функционира Българското неделно училище "Тодор Минков".
"Вашето училище в Терновка и българското неделно училище работят в много добри връзки. Още през 2021 г. България подпомогна училището и беше обзаведен кабинетът по български език с компютри и интерактивна дъска", с тези думи Светослав Иванов се обърна към директора на гимназията Татяна Варвянска и директора на БНУ "Тодор Минков" Олга Колот, както и към всички присъстващи преподаватели и родители.
"Днес отново с моя колега Стоян Стоянов сме тук и донесохме 10 компютъра за вашето училище. Това е помощ от 300 компютъра, които българското министерство на образованието и външно министерство предоставят на всички български неделни училища по света. От тази бройка за Украйна са отделени 67 компютъра", посочи генералният ни консул.
"Нашето българско неделно училище е учредено през 2013 г. и работи на базата на Николаевската гимназия №16 в Терновка, защото именно тук е компактното живеене на българите в Николаевска област. На даден етап в училището ни се обучават близо 300 деца от български произход", каза Олга Колот. Тя също така изказа благодарност на България и на българските дипломати за подкрепата и помощта, която се оказва на българите в Терновка.
"Ние тук се намираме в близост с Херсонска област, където се водят бойни действия. И с началото на войната Терновка беше подложена на масови атаки. Централната библиотека в Терновка пострада от ракетна атака и изгоряха голям брой български книги. Постепенно възстановихме българския фонд", каза Олга Колот.
Като проблемен въпрос тя посочи липсата на бомбоубежище в училището. Поради това учебният процес се провежда онлайн.
По време на конференцията бе изнесена кратка литературно-музикална композиция от учениците в началните класове на БНУ "Тодор Минков".
Историческото минало на Терновското училище, както и съвременният етап на развитието му, бе обстойно представено от директорката Татяна Варвянска и Владимир Гамза, учен-етнограф, изследовател и заместник-председател на Терновското българско дружество "Иван Вазов".
"Първото Терновско училище е основано през 1839 г. за децата на местните български преселници. Това е едно от най-старите училища в Николаевска област. И до днес училището е значим учебно-образователен център за българската общност в Терновка, където живеят над 5000 хиляди българи", каза Владимир Гамза.
Символично е, че училището в Терновка се намира на улица "Христо Ботев", отбелязаха организаторите на събитието – Николаевската гимназия №16, Българското неделно училище "Тодор Минков" и Терновското българско дружество "Иван Вазов".
Първите български преселници покрай град Николаев основават българското селище Терновка през 1802 г. В началото на този век Терновка е присъединена като квартал към областния център Николаев.
"Квартал Терновка е в днешните предели на украинския град Николаев и от момента на войната в Украйна Тернавка е подложена на бомбардиране. Българската Терновка е основана от български преселници през 1802 г. и през тази година се навършват 230 години от създаването на българското село. И до днес в Терновка основният процент население е българско", това писа БТА в началото на войната през март 2022 г.
/НС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text