site.btaКристина Патрашкова представи книгата си „Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата” в Културния ни институт в Лондон
Книгата „Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата” на журналиста Кристина Патрашкова беше представена в Българския културен институт в Лондон. След събитието разговорът продължи на чаша българско вино, като всички гости получиха персонално послание от авторката, съобщиха за рубриката „БГ Свят“ на БТА от Българския културен институт в Лондон.
„Пъстро общество от бизнесмени, лекари, архитекти, инженери, изявени фигури от академичните среди и стилисти аплодираха в Лондон поредната европейска премиера на книгата. Произведението на Кристина Патрашкова предизвика респектиращ интерес“, споделиха от Културния ни институт.
Гостите се включиха в дискусия „за националната памет и нейното отсъствие 35 години след началото на прехода“, която беше предшествана от кратък откъс с участие на Патрашкова в българско телевизионно предаване, отбелязаха още от Института.
„Големият дебат за властта и таланта, за цената на успеха и компромиса в името на кариерата, за паралелното съществуване на двете държави – на политиците и на техните гласоподаватели, се пренесе от екрана в залата“, споделиха от там.
Сред публиката беше Яна Стайнов – учен, внучка на композитора Петко Стайнов.
„Достолепната дама, която дълги години преподава в Лондон, е от най-уважаваните сънародници в Кралството. Тя е и сред най-близките приятели на Петър Увалиев и общува с елита на Лондон. Трима престижни невролози – д-р Желева, д-р Любка Стойчева и Антонин Гечев са новите почитатели на Патрашкова. Да получи автограф от нея на опашката застана и прочутият дизайнер Васил Петрийски, който отдавна разнася славата на българския вкус във Великобритания. Представянето на елитното издание със знака на „Престиж буукс“ беше голямото литературно събитие в емблематичния месец на българската култура и писменост в Лондон“, отбелязаха още от Културния ни институт.
Както БТА писа, наскоро Кристина Патрашкова представи произведението и в галерия „България“ в Рим. Сред гостите на премиерата бе Антонела Ферари – една от наследниците на фамилия Ферари.
В произведението „Въпреки всичко. Българските писатели в годината на цензурата“ са публикувани истории от първо лице и интервюта с 16 писатели – Богомил Райнов, Любомир Левчев, Йордан Радичков, Николай Хайтов, Тончо Жечев, Георги Джагаров, Радой Ралин, Марко Ганчев, Виктор Пасков, Христо Калчев, Христо Фотев, Станислав Стратиев, Стефан Цанев, Миряна Башева, Петър Увалиев и Георги Мишев.
Във „Въпреки всичко“ авторката разказва как са общували писателите в годините на социализма. Срамували ли са се от свои творби. Оправдавали ли са компромисите си. Плащали ли са цената за несъгласието с властта. Облагодетелствали ли са се от нея. Що за хора са били в компания. Различавал ли се е публичният им образ от истинския. Какви са били малките им или по-големи тайни. Три от интервютата са предсмъртни.
Кристина Патрашкова започва журналистическата си кариера, работейки първо с вестник „Отечествен фронт“, а след това с „Трудови въпроси“. Професионалният ѝ път преминава през редица български вестници и телевизии. Автор е на интервюта-признания с български и световни интелектуалци и мъже на културата, както и на няколко книги.
Носител е на редица награди, сред които „Златно перо“ за принос към българската култура и наградата „Достойнство и чест“ на ВМРО през 2010 година.
Патрашкова от години следи фестивала в Кан и други културни събития по света. През 2011 година е обявена за една от 100-те най-влиятелни жени в България.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text