site.btaФолклорен ансамбъл „България“ от Лондон е поредният участник в събора „На мегдана на другата България“, представен от домакините
Фолклорен ансамбъл „България“ от Лондон е поредният участник в събора „На мегдана на другата България“ в Палма де Майорка, представен във Фейсбук страницата на събитието.
Групата е основана през месец септември 2013 година от Ива Костова, която преди да се дипломира като хореограф, е била част от ансамбъл „Филип Кутев“ и трупата на Нешка Робева, пише в публикацията.
„Ива Костова произхожда от семейство на хореографи и танцьори, съхранили автентичния български фолклор през годините. Тя е професионален хореограф и танцьор трето поколение и като такава счита за лична мисия разпространението и предаването на богатия, шарен и необятен български фолклор. Тя е един истински съвременен будител“, споделят домакините на деветото издание на пътуващия фестивал в социалната мрежа.
Фолклорният ансамбъл участва в събора „На мегдана на другата България“ от самото му създаване.
Целта на групата е да съхранява и разпространява българския фолклор, традиции и обичаи не само във Великобритания, а и по целия свят, както и да пази корена, културата и духа на българския народ.
„От 2013 година фолклорен ансамбъл „България“ радва публиката както във Великобритания, така и на континента. През есента на 2023 година танцьорите отпразнуваха своята десета годишнина с грандиозен концерт в сърцето на Лондон“, разказват още организаторите на събора.
Както БТА писа, фестивалът ще премине под надслов „Шарената черга“ и ще събере български танцови формации и любители на родния фолклор в Палма де Майорка, Испания, в периода от 11 до 12 май 2024 година. Домакин на деветото му издание ще бъде Танцов състав „България“ от Палма де Майорка с ръководител Станимир Минчев.
Преди дни организаторите откриха официално благотворителната кампания на деветото издание на фестивала, която ще подкрепи кауза в помощ на деца с увреден слух в България.
За целта ще бъде организирано обучение по жестов език на десет чуващи преподаватели, които работят в три училища и няколко центъра за глухи деца. То ще включва шест семинара и седмични занятия, водени от пет глухи преподаватели по български жестов език. За целта е необходима сума в размер на 20 000 лева.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text