site.btaГимназисти от училище „Звънче“ в Лондон участваха в урок, посветен на развитието на българската литература
Гимназисти от Българско училище „Звънче“ в Лондон, Великобритания, участваха в онлайн занятие, проследяващо развитието на българската литература от първите християнски текстове на български език до съвременните творби в поезия и проза. Това съобщават от образователната институция чрез публикация в своята Фейсбук страница.
Виртуалният урокът бе воден от преподавателя по български език и литература Момчил Цветков, който „разходи учениците от 7 до 12 клас из историята на българската литература“.
„Разказът на Момчил Цветков започна от първите преписи на християнски текстове на български език, премина през „Азбучна молитва“ и нейния предполагаем автор цар Симеон, монахът в черно, скрит зад името на Черноризец Храбър.“ – споделят от екипа на Българско училище „Звънче“ и допълват, че историческата литературна разходка е продължила с "малката, но свята история на Паисий Хилендарски, нейния препис от Софроний Врачански, стихосбирката на Ботев и Стамболов и Вазовата „Епопея на забравените“.
По време на литературното занятие учениците са имали възможност да се запознаят и с поезията на Христо Смирненски, Димчо Дебелянов, Никола Вапцаров, Гео Милев, както и с разказите на Елин Пелин и Йордан Йовков, „посветени на българската действителност, българското село, българското сърце“.
Прехода към съвременната българска литература преподавателят Момчил Цветков направи, представяйки пред учениците автора Георги Господинов, чиято книга „Времеубежище“ бе отличена с наградата „Букър“ през май 2023 г.
От образователното средище допълват още, че за учениците е било „вълнуващо да се докоснат до сладкодумието на учител, преподаващ в България, а той от своя страна – до деца, живеещи далеч, но будни и носещи пламъчето на родолюбие в сърцата си“
Както БТА писа, Българското училище „Звънче“ отваря врати през 2008 г. и в него се провежда обучение по български език и литература, история и география на България за ученици от първи до дванадесети клас, както и по български език за децата от предучилищна възраст. Училището организира и разнообразни извънкласни дейности, сред които Детски народен хор, Танцов ансамбъл „Звънче“, Литературен клуб „БългарЧЕТА“, клуб по изобразително изкуство и школа по балет.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text