site.btaПриключи лагерът в България за възпитаниците на училището за роден език в Будапеща
Приключи осемдневният лагер в България за възпитаниците на Българското училище за роден език в Будапеща, Унгария. Те пристигнаха у нас в края на март, като посещението им се финансира основно от унгарската държава.
"Лагерът мина много добре! Всички деца са много доволни. Единствената препоръка е следващият път лагерът да е две седмици и по възможност на море", заявиха от образователното средище за рубриката "БГ Свят" на БТА.
В своя финален ден от гостуването си в България учениците бяха на обиколка в София. Тя започна с посещение на църквата „Св. Никола и св. Пантелеймон“ в кв. Бояна или накратко Боянската църква, известна със средновековните си стенописи, между които ктиторските изображения от 1258/59 г. на севастократорската двойка Калоян и Десислава и на българското владетелско семейство от това време: цар Константин Тих Асен (1257 – 1277 г.) и царица Ирина. Българските деца продължиха с автобусна и пешеходна разходка из центъра на града с екскурзовод.
Предходният ден възпитаниците на Българското училище за роден език в Будапеща участваха и във викторина, която се проведе в три кръга и съдържаше въпроси, свързани с обектите и личностите, с които те са се запознали по време на лагера.
"Всички отбори се представиха чудесно във викторината! С малка преднина на първо място се класира отборът с капитан Ленард Руга и членове Иван Хуперт-Антонов, Ализ Кръстев, Симеон Пендарев и Валерия Будаи", обявиха от учебното заведение.
В рамките на престоя си в България учениците посетиха и Банско, където си припомниха защо Паисий Хилендарски се счита за първия народен будител, слушаха поезията на Вапцаров и видяха оригиналните икони на майстор Велян в църквата “Света Троица”. Те разгледаха родната къща на първия светски учител Неофит Рилски и Веляновата къща.
По време на лагера децата се разходиха и в две родопски села - Лещен и Ковачевица. Посетиха и Рилския манастир.
Както БТА писа, Българското училище за роден език е част от унгарската образователна система и обхваща целия цикъл на основно и средно образование - от предучилищна възраст (четири-шест години) до 12 клас. Учениците посещават училището веднъж седмично в следобедните часове и изучават български език, литература и народознание (предмет, който съдържа теми от историята, географията, етнографията и фолклора на България).
Те се разпределят в класовете според възрастовата група и нивото на владеене на езика – напреднали и начинаещи.
В училището се организират допълнителни програми - интерактивни театрални представления с български актьори, срещи с български писатели, екскурзии до България, съвместни работилници с художници по приложно изкуство, живеещи в Унгария.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text