site.btaУчилище „Иван Станчов“ в Лондон участва в онлайн форум за учители в български учебни заведения зад граница
Заместник-директорът на Българското училище „Иван Станчов“ към Посолството ни в Лондон Здравка Владова-Момчева взе участие в онлайн инициативата „Заедно в глобален форум - майсторски класове и споделяне на добри практики за учители в българските училища в чужбина“, организирана от училище „Райна княгиня“ в Дъблин.
Здравка Владова-Момчева, която преподава български език и литература, история и география, представи презентация на тема „Животът и смъртта в контекста на общочовешките ценности. „Крадецът на праскови“ от Емилиян Станев“. Това споделиха от учебното заведение в официалния си сайт.
„Нейната презентация беше ориентирана към възрастовата група на 17-18-годишните и илюстрира приложението на метода „обърната класна стая“ в преподаването на литературен материал с проекция в контекста на киноизкуството“, уточниха от просветното средище.
Като ключови цели от предложения тип иновативно обучение Здравка Владова-Момчева е изтъкнала изграждането на умения за самостоятелна подготовка в извънкласна среда, индивидуалния подход към поставената тема, предоставянето на вариативни възможности за интерпретация и коментар, осмислянето на междутекстови връзки с други художествени творби, както и тренирането на умения за самоподготовка в бъдеща университетска среда, става ясно още от публикацията.
„Беше подчертана ключовата роля на учителя в надграждането на придобитите знания чрез въвеждане на нова терминология, необходима в отработването на способности за анализ и компаративен подход при изучаването на бъдещи литературни произведения“, посочиха от българското училище.
Те е наблегнала и на важността от осмислянето от учениците на корелацията „литература – микро и макро – история“ в контекста не само на общочовешките ценности, но и като творчески процес, стимулиращ създаването на дадено литературно произведение от неговия автор.
„Във финала на презентацията на вниманието на присъстващите беше предложен и иновативния метод, условно наречен „не още…“, като стимул за поддържане интереса на обучаемите към литературния материал и неговото пълно усвояване с цел постигане на трайни знания“, разказаха от образователната институция.
В началото на своята презентация Момчева е отправила своята благодарност към Министерството на образованието и науката, Асоциацията на българските училища в чужбина и към директора на училище „Райна Княгиня“ Зорница Гоган за „изключително навременната и полезна инициатива, посветена на професионалния обмен в областта на иновативното съвременно образование“, споделиха още от учебното заведение.
Послания към участниците в събитието са отправили и Евелина Аврамова, говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина, и посланикът ни в Ирландия - Ваня Андреева-Малакова.
„Те изразиха своето дълбоко уважение към дейността на българските учители по света и подчертаха значимостта на форума като първа стъпка за установяване на традиция в споделянето на професионален опит и обмен на идеи в областта на иновативното образование“, отбелязаха от училището.
След презентациите на участниците във форума се проведе дискусия, в която учителите – представители на различни български училища по света, имаха възможност да зададат своите въпроси и да изкажат мнения във връзка с организацията и бъдещото развитие на инициативата. „Отзивите след срещата отразиха изключителното удовлетворение на участниците, които единодушно се съгласиха, че вече е поставено началото на една много полезна традиция, която трябва да бъде продължена. Инициативата привлече много български преподаватели от света, които останаха възхитени както от организацията на форума, така и от предоставените видеоматериали, посветени на обучението по български език, литература и история в прогимназиален и гимназиален етап в българските училища в чужбина“, допълниха от там.
Както БТА писа, форумът се осъществи с финансовата подкрепа на Министерството на образованието и науката, в съорганизаторство с Асоциацията на българските училища в чужбина, и има за цел да стимулира споделянето на добри практики, успешни методи, стратегии и иновации в образователния процес, които са се оказали ефективни, приложими и ангажиращи за учениците в българските училища в чужбина.
Със своята 36-годишна история и традиции Българското училище „Иван Станчов” към Посолството на България в Лондон се е утвърдило и превърнало във важна институция за живеещите в Лондон българи, пише в неговия сайт. Основната му цел е да предоставя качествено образование по български език и литература и по родна история. Популяризирането на езика, народните традиции, песните и културата на българския народ представляват важна част от дейността на училището.
От началото на тази учебна година директор на просветното средище е основателят на училище „Слово“ в Оксфорд Валентина Александрова.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text