site.btaГимназисти от Българското училище "Васил Левски" в Саарбрюкен подготвят филмов проект
Ученици от девети и десети клас на Българското училище „Васил Левски“ в Саарбрюкен, Германия, участват в подготовката на филмов дебют, част от дейностите по проекта „Неразказаните истории на българите“. Това споделят от образователното средище чрез публикация във Фейсбук.
През изминалата седмица част от екипа, съставен изцяло от гимназисти – възпитаници на Българско училище „Васил Левски“ в Саарбрюкен, гостува в София, за да проведе „поредица от вълнуващи срещи“ и да реализира част от подготовката и заснемането на филмовия проект.
Националната програма „Неразказаните истории на българите“ е проект на българското Министерство на образованието и науката, насочен към извършване на изследвания „с цел утвърждаване на българската национална идентичност и популяризирането на българския език, традиции и култура зад граница“. Програмата, дейностите по която се изпълняват до 30 юни 2024 г., дава възможност на учениците от участващите образователни институции да обогатят знанията си за България в областта на културно-историческото наследство.
Както БТА писа, по време на посещението си в София учениците от Българско училище „Васил Левски“ в Саарбрюкен Деа Мария Божанова и Светослав Божанов и техният училищен ръководител Евелина Аврамова гостуваха в сградата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина, където се срещнаха с изпълнителния директор на Агенцията Райна Манджукова и експертът Ели Башева.
По време на срещата младежите споделиха, че въпреки динамичното си всекидневие посещават всеки уикенд занятия в българското училище в Саарбрюкен и разказаха за предстоящия филмов проект, който подготвят.
Българското училище „Васил Левски“ е създадено по проект на Евелина Аврамова през 2011 година, която от началото на учебната 2012/2013 година е и негов ръководител. До 2016 г. то функционира само в град Саарбрюкен, а през учебната 2016/2017 година се откриват и филиали на училището в градовете Кайзерслаутерн и Хомбург.
Просветното средище действа към Дружество „Приятели на България” в Пютлинген-Саар. В училището се работи по адаптирани програми на българското Министерство на образованието и науката. Учебните часове обхващат занимания по български език и литература, история и география на България, рисуване, фолклорни танци и театър, е посочено в сайта на просветното средище.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text