site.btaИзнесен урок по история на тема „Хайдутството“ имаха деца от училище „Д-р Петър Берон“ в Рединг
Защо някога български момчета са ставали хайдути и как са помагали на хората учиха възпитаници на училище „Д-р Петър Берон“ в Рединг. По време на изнесен урок по история на тема „Хайдутството“ те чуха историята на Дельо Войвода и Гюлсуме и видяха паметника им в Златоград. Децата се запознаха и с творби, посветени на български хайдути, става ясно от публикация във Фейсбук страницата на просветното средище.
„Напомнихме за прочутата песен на Валя Балканска „Излел е Дельо Хайдутин“. След това чуха преразказ на вълнуващия разказ на Йордан Йовков „Индже“ и историята на един разбойник, намерил сили да преоткрие доброто в себе си“, разказаха от учебното заведение.
От там споделиха още, че по време на урока са се спрели и на „паметния стих“ на Христо Ботев „Тоз който падне в бой за свобода, той не умира“, посветен на Хаджи Димитър.
„Опитахме се да предадем на децата, че свободата е най-висшето благо за човека и всеки, които жертва себе си за свободата на другите, трябва да се помни и тачи“, посочиха от училището.
Хайдушките разкази завършиха с „невероятните легенди“ за Вълчан Войвода и неговата роля за освобождението на България. Накрая децата чуха песента за Яна Войвода „Янка с хайдути ходеше“.
„Моля, говорете на децата за тези времена, за смелостта на нашите предци и тяхното благородство да се борят за свобода и да не искат да поробват другите. Имаме с какво да сме горди! Благодарим на Олга Борисова-Фишър за изнасянето на урока“, споделиха от просветното средище.
Както БТА писа, Българското училище „Д-р Петър Берон“ в Рединг, Великобритания, е включено в списъка на българските неделни училища в чужбина на Министерството на образованието и науката на България и има право да издава легитимни удостоверения.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text