site.btaВицепрезидентът Илияна Йотова отбеляза "Конски Великден" с българската общност в румънския град Търговище
Българската общност в румънския град Търговище отпразнува “Тудорица”, известен още като “Конски Великден”. Празникът се отбелязва в първата събота на Великденския пост и символизира началото на пролетната земеделска работа.
Вицепрезидентът Илияна Йотова бе специален гост на събитието. Тя бе придружена от посланика на България в Румъния Радко Влайков, от депутата на българското малцинство в румънския парламент Георги Наков и от председателя на Асоциацията на българите в Търговище „Заедно“ Мариан Костаке.
Празничната програма започна с литургия в църквата “Св. Нифон”, изградена с български средства и разположена в квартала на българите - “Матей войвода”. В нея се включи и протойерей Кирил Синев - представителят на Българската патриаршия в Букурещ.
Жените дойдоха, облечени в носии, и донесоха в храма кошници, пълни с тестени фигурки, наречени “колачета”, които бяха благословени от свещениците. По-късно те бяха раздадени за здраве на хората и конете. Вицепрезидентът Илияна Йотова даде тестени фигурки на коня Токио и неговата стопанка - Диана, а минути по-късно бе посрещната с нарциси и питка пред Културния дом на българите в квартала.
“Поканата към мен беше още за 30 ноември, за празника на българската общност. Природата тогава ми попречи да дойда. Но както казваме ние, българите, всяко зло за добро. И днес съм тук, сред вас, в този прекрасен пролетен ден, с толкова много слънце и красота”, обърна се Йотова към струпалото се множество и допълни:
“Това е място с история на почти 200 години. 57 български фамилии слагат отпечатъка си тук. Прогонени от родината си в много мрачни дни и времена, тук тези български семейства намират своята втора родина”.
Тя благодари на сънародниците ни в Търговище, че почти два века пазят българските традиции, обичаи и език.
„Тук живее общност с корени в България. Те са уважавани хора, уважавани от общността на Търговище. Те са хора, които работят, учат и са активна част от цялата румънска общност. Всички тези неща не могат да се случат без помощта на местната и централната власт, цялата румънска политика по отношение на националните малцинства“, подчерта вицепрезидентът.
Празничната програма продължи със състезание за най-красив кон, в което участваха не само породисти животни, но и такива, използвани за полска работа. Някои от тях се изправяха на два крака, за да поздравят събралите се хора. След оспорвана надпревара и сходни резултати първо място спечели 11-годишният Михай с коня Сиси. Втори беше Петко Влад с коня Сара. Трета са нареди Оана Станиною с коня Бианка. Най-много аплодисменти от децата получи понито Бомбочел, което предизвика истинска сензация с появата си.
Последва фолклорен спектакъл с изпълнения на ансамбъл “Българче” от Винга, на ансамбъл “Хоро” от Бълени, на ансамбъл “Кукери” от Бранещи и на ансамбъл “Босилче” от Търговище. Под звуците на “Бяла роза” участници и гости се хванаха на голямо хоро, което обхвана цялата зала. В него се включи и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Председателят на асоциация “Заедно” връчи почетен плакет на българския вицепрезидент, на посланика на България в Румъния Радко Влайков и на депутата на българското малцинство в румънския парламент Георги Наков.
“Ние не сме искали да се родим българи, просто Господ е гледал благосклонно към нас. И ще си умрем българи. Предайте на президента Радев, който е и нашият президент, най-хубавите думи и най-хубавите пожелания на цялото българско малцинство в Румъния. Благодаря ви, че донесохте държавността на България сред българите в Румъния”, каза от трибуната Георги Наков.
Илияна Йотова, придружавана от посланик Радко Влайков, разгледа Музея на българската общност, разположен в Културния дом, където има стари документи, предмети от бита и народни носии, включително риза с везани рози на 100 години, снимка на първата бензиностанция в българския квартал от 1930 г., конска сбруя от 1910 г., седло от 1935 г. Вицепрезидентът изрази надежда, че един ден в Културния дом ще има часове по български език и предложи да се постави началото с онлайн уроци.
“Пандемията ни показа, че това е възможно. След като в Америка може да стане така, защо и тук да не се случи”, каза Йотова в неформален разговор с Лучия Костаке, създател на музея.
Преди да потегли към България, Илияна Йотова написа в книгата за гости:
“Скъпи сънародници, Благодаря ви, че два века пазите българщината - песни, обичаи, традиции. Благодаря ви, че ви има и носите в сърцата и паметта образа на Родината”.
Тя бе изпратена с цветя и с една от 36-те специално приготвени за празника домашни баници.
Това бе вторият ден от посещението на Илияна Йотова в Румъния. Днес сутринта вицепрезидентът се срещна с Негово Високопреосвещенство отец Нифон – архиепископ на Търговище, почетен митрополит и патриаршески екзарх. Той изказа своите съболезнования към българския народ за загубата на Негово Светейшество Патриарх Български и Митрополит Софийски Неофит.
По-рано Йотова бе приета от кмета Даниел Стан, от префекта на окръг Дъмбовица Клаудия Джилия и от председателя на Окръжния съвет Корнелиу Щефан.
“Това е най-високото чуждестранно държавно присъствие, което сме имали в българския квартал в Търговище”, отбеляза Корнелиу Щефан. Всички си пожелаха празникът “Тудорица” да ги събере след 200 г.
/СУ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text