site.btaУченици от Първа българска гимназия в Париж ще посетят Европейския парламент в Брюксел на 20 март
Ученици от Първа българска гимназия в Париж ще посетят Европейския парламент в Брюксел на 20 март. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА Камелия Конакчиева-Трибулен, ръководител на гимназията във френската столица.
Петнадесет гимназисти с петима придружители ще посетят парламентарна комисия по време на нейно редовно заседание. Ще видим как се работи с 24-те официални езика на Европейския съюз (ЕС) и ще разгледаме кулоарите на сградата и пленарната зала. Специално организирана беседа на български език ще ни бъде представена в посетителския център, за да разберем как работят европейските институции и ролята на парламента в тях, посочи тя.
Камелия Конакчиева-Трибулен добави, че е организирана и среща с български евродепутат, който ще им разкаже за работата си и ще отговори на всички въпроси на учениците и техните придружители.
„Целта ни е да запознаем гимназистите с работата на евроинституциите и как е представена България в тези институции. Посещението се организира като част от курса по история на България, който включва най-новата история, членството на България в ЕС, както и гражданско образование. Учениците ни са многоезични граждани, които познават повече от една национална култура и са хората, които представляват на практика интегрираща се Европа. Разбира се, ще опитаме от световно известните белгийски пържени картофки и ще се разходим до Гран-Плас, Манекен Пис и сигурно ще успеем набързо в тази натоварена програма да опитаме прословутите гофрети с шоколад“, добави ръководителят на образователното средище.
„Сърдечни благодарности на Радан Кънев и неговия екип за организацията на посрещането ни“, допълни Камелия Конакчиева-Трибулен.
Първа българска гимназия в Париж е обособена през септември 2016 г. с цел да отговори на специфичните нужди на учениците от 14 до 18-годишна възраст. Просветното средище приема за обучение ученици, които са учили български език в чужбина; са учили в България, но са прекъснали обучението си там поради мобилността на семейството; говорят малко български, но никога не са учили езика в училище; желаят да започнат да изучават български език като чужд, е посочено в сайта на Асоциация „Български език – език европейски”, към която действа гимназията.
Учебното заведение осигурява присъствено и/или дистанционно обучение по български език и литература по програмите за осми-дванадесети клас на българската образователна система; по история и география на България; по български чужд език по специфични за това обучение програми; за кандидатстудентски изпити по български език за следване в България.
На учениците се издават удостоверения за завършен клас, позволяващи им да продължат обучението си в България, без да държат приравнителни изпити по бъргарски език и литература, по история и география на България. Желаещите да получат европейски сертификат за познания по български език по обща европейска езикова рамка могат да се явят на изпитните сесии, които провеждаме в качеството ни на изпитен център към Европейския консорциум за сертифициране на познанията по съвременни чужди езици – ECL, е посочено още в сайта на Асоциацията.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text